Merlin – jedna z nejdůležitějších postav artušovských legend. Byl to prý mocný čaroděj a jeho léta velice přesahovala roky obyčejných lidí. V legendách se vyskytuje od dob vlády krále Vortigerna po konec dlouhé vlády krále Artuše, přes krále Uthera, řečeného Syn draka, tedy víc e než 150 let.

Merlin se prý narodil v dnešním Camarthenu, místě, které neslo starší název Caer Myrddin. Jméno Merlin pochází právě z místního názvu Myrddin. U tohoto města lze dodnes nalézt kopec Bryn Myrddin, v něm prý Merlin spí opředený kouzlem víly Viviane.

Merlin byl v původní verzi lesní prorok, šílenec obdařený kouzelnými schopnostmi. Prý utekl do lesů Kaledonie po porážce svého krále, aby se ukryl před pronásledováním nepřítelem a z osamělosti a výčitek svědomí, že zklamal svého krále, pak zešílel. Společníkem v osamění mu byl divoký kanec, posvátní zvíře kontinentálních i ostrovních Keltů.
V Irsku se vyskytuje velmi podobná legenda, jen její hrdina se jmenuje Lailoken. Možná se legenda o čaroději a rádci králů propletla s legendou o šíleném prorokovi, protože podle legend Merlin oplýval chladným rozumem a dokázal ve svých plánech obsáhnout velmi vzdálenou budoucnost. Podle některých teorií byl Merlin pouze titul. Možná titul určitého stupně prastarých kněží, kteří dosáhli takové moudrosti, že mohli radit králi a vládnout za trůnem.

Příběh o dvou dracích, které jako chlapec Merlin viděl pod neustále se hroutícími základy Vortigernova hradu, je ještě mnohem starší, zhruba o tři sta let. A chlapec, který hovořil o boji dvou draků, se nejmenoval Merlin, ale Emrys – Ambrosius. Bylo to jméno jiného, o něco staršího proroka. Zde zcela jasně došlo k záměně postav a propojení nesouvisejících legend.

Legenda o Merlinovi končí, jak jinak, díky ženě. Merlin byl podle všeho jen muž, nikoli nadpozemská postava. Jako stařec nad hrobem podlehl mámení krásné mladé víly jménem Viviane, či podle jiných verzí Nimue. Víla přemluvila starce, aby ji naučil všechna svá kouzla a odměňovala se mu milostnými nocemi pod hvězdami. Ale jedné takové noci jí Merlin prozradil poslední ze svých tajemství a tím pro ni ztratil cenu. Pod hlohovým keřem v lese Broceliandu ho uspala a ovinula mocným kouzlem. Merlin mizí z legendy těsně před Artušovou poslední bitvou s vojsky jeho vlastního syna Mordreda. Po této bitvě mizí i kouzelný meč Excalibur, darovaný Artušovi jezerní paní, někdy ztotožňovanou právě s vílou Viviane. Jako nedílná součást prakeltských pohřebních obřadů je královo tělo spáleno a jeho zbraně naházeny do jezera, aby nemohly už být nikdy použity někým jiným.
Merlin prý odpočívá v lese Broceliandu nebo v kopci Bryn Myrddin a čeká, až jej bude na světě zase potřeba, pak prý povstane a provede poslední veliké kouzlo.
(ula)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2341745
DnesDnes910
VčeraVčera806
Tento týdenTento týden1716
Tento měsícTento měsíc21902

Partnerské weby

apartman banner