Jméno Tuatha de Danann znamená lid Danu (Dany), někdy se také označují jako Danaové. Danu, Anu nebo Dana byla předkeltská bohyně matka. Tuatha de Danann odvozoval svůj původ právě od pramatky Dany, jakési univerzální bohyně stvořitelky. Hrdinové tohoto prastarého lidu se stali po keltské invazi na ostrov součástí staroirského panteonu. Po dobytí ostrova se prý tento národ stáhl do podsvětí a občas se na zemi objevovali jeho zástupci jako bohové, víly a elfové, vycházeli prý branami sídů a lákali lidi do podzemí, kde čas běžel jinak. Kdo v podsvětí pojedl nebo vypil nápoj, propadl kouzlu tohoto světa a několik dní, které zde strávil, mohlo být v lidském světě i několik let. Tuatha de Danann prý přišli ze severu, byli vysocí, světlovlasí a nesmrtelní. Tehdejší lidé se nedožívali příliš vysokého věku a pokud se jiný národ z nějakých důvodu dožíval nezvykle vysokého věku, mohl být snadno považován za nesmrtelný.

Tuatha de Danann prý připluli na ostrov v železných lodích a Irsko dobyli z rukou démonické rasy Fomoirů. Ve velké bitvě u Magh Tuireadh přišel Nuada, král Lidu Dany, o ruku a jelikož již nebyl fyzicky dokonalý, nemohl být podle zákona králem. Léčitel jménem Dian Cecht vyrobil králi zcela funkční protézu ze stříbra. Cechtův syn Miach byl zručnějším léčitelem a vyrobil králi ruku z masa a kostí, takže ten mohl znovu převzít vládu.

Lugh, sluneční bůh irských Keltů, pocházel také z Lidu Danu, stejně jako královna těchto nižších bohů Rhiannon, břichatý a nenasytný Dagda hromovládce.
Na svých železných lodích dovezli prý mnoho podivuhodných věcí, ale nejdůležitější z nich byly čtyři poklady Irska. Prvním byl kámen osudu, který hlasitě vykřikl, když se jej dotkl pravý král, druhý poklad představoval meč světla, který vlastnil král Nuada a s ním byl i pohřben. Další bylo Lughovo sluneční kopí, paprsek světla a tepla, který zabíjel i oplodňoval zemi. Posledním pokladem byl Dagdův kotel hojnosti. Dagda byl nenasytný a ohromně břichatý požitkář, měl rád jídlo, pití i ženy a kotel hojnosti. Z tohoto kotle prý každý mohl pojíst a popít co hrdlo ráčilo a kotel neměl dna.

Kdo byli lidé Tuatha de Danann? Existuje mnoho teorií - od mimozemšťanů po severské nájezdníky až po bytosti ryze duchovní. Jejich sídy mohly být cokoli, od paralelních světů po utajené komunity, kde host získal pozměněné vnímání času vlivem drog. Jejich původ je záhadou. Zmizeli prý však po nájezdu Keltů a zjeví se jen občas na prahu sídy a lákají lidi do svého světa.
(ula)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2277937
DnesDnes472
VčeraVčera576
Tento týdenTento týden2392
Tento měsícTento měsíc10186

Partnerské weby