Rozchodníky jsou tučnolisté, mimořádně odolné a plně mrazuvzdorné trvalky. Botanici řadí rozchodníky do čeledi tlusticovitých - Crassulaceae. Jedná se o jednoleté, dvouleté či vytrvalé byliny, vzácněji nízké keříky. Všechny mají ztloustlé listy, jejichž pletivo slouží jako zásobárna vody, která jim pomáhá přečk at suchá, nepříznivá období. Většinou rostou na chudých, skalnatých místech jak v mírném pásmu, tak i v subtropech a tropech.

Subtropické druhy se již za dob našich babiček pěstovaly jako pokojové rostliny, především v závěsných nádobách. Například rozchodník šestiřadý (Sedum sexangulare) je ozdobný nejen žlutými květy, ale také červeně zbarvenými měchýřky. Válcovité listy, i když poněkud delší, má také rozchodník bílý (Sedum album). I tento druh je u nás původní. Z plazivého oddenku vyrůstají krátké nekvetoucí lodyhy či delší, až dvacet centimetrů vysoké lodyhy kvetoucí. Květenství je bohaté s mnoha drobnými bílými, vzácně narůžovělými květy. Roste na suchých vápencových či břidličnatých skalách.

Trvalkové rozchodníky jsou oblíbené tradiční zahradní rostliny, které nacházejí v zahradách stále větší využití. Je to především proto, že kvetou na konci sezony, v srpnu až říjnu, tedy v období na květy značně chudším. Navíc mívají výrazně zbarvené listy, které jako by kvetení prodlužovaly o další měsíc. Oblíbené jsou také pro značnou nenáročnost. Pokud jim zajistíme dostatek světla a nepřeléváme je, vydrží prakticky vše a dokáží růst mnoho let na jednom místě. Rozchodníky se velice dobře kombinují s podzimními kvetoucími keři, travinami a trvalkami - zvláště těmi, které mají jemné olistění a vytvářejí s velkými masitými listy rozchodníků pozoruhodný kontrast.
(es)

DODATEK
Početný rod rozchodníků zahrnuje kolem pěti set druhů, původem především v Evropě, Asii a Africe, několik druhů se vyskytuje také v Severní Americe.
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2340231
DnesDnes202
VčeraVčera920
Tento týdenTento týden202
Tento měsícTento měsíc20388

Partnerské weby

apartman banner