Většina z nás má určité vědomosti o tom, jaké vitaminy jsou nezbytné pro zdravý růst a vývoj dětí. Australský psycholog Steve Biddulph ale tvrdí, že objevil další „vitaminy“, které jsou prý stejně důležité. Nazval je:
Vitamin H - Dodat ho lze dětem okamžitě, jde totiž o hudbu. Pouštějte dětem pěknou hudbu, tančete s nimi. Zpívejte jim, opatřete jim nějaké jednoduché hudební nástroje. Mějte však zároveň na zřeteli, že zní-li ve vašem bytě neustále zvuk rádia nebo televize jako kulisa, děti přestávají hezké tóny vnímat, neslyší je.
Vitamin P1 - Je to poezie. Učte odmalička své děti nejrůznější říkadla a básničky, starší děti mohou recitovat na rodinných oslavách. Objevujte s dětmi krásu, rozmanitost a možnosti mluveného slova.
Vitamin P2 – Příroda. Umožněte svým ratolestem poznat místa nedotčená lidskou rukou. Ukazujte jim keře, stromy i další rostliny, sledujte s nimi brouky hemžící se v trávě, ladný let motýlů či ptáků, zurčící potoky i tiché tůně. Zastavte se s nimi při pěkném západu slunce. Vezměte je pod stan, seznamte je s tím, co jim příroda nabízí.
Vitamin D – Je to duchovno. Vysvětlujte dětem, že existují i jiné hodnoty. Že jisté bohatství s penězi nesouvisí a jsou věci, které nelze jednoduše koupit.
Vitamin R - Radost. Je k dostání prakticky všude ve vesmíru, přenáší se z dětí na rodiče a opačně. Ničí ho nošení hodinek.
Vitamin N - Naděje. V organismu dětí se vyskytuje přirozeně. Odbourávají ho však toxiny, ničí negativně laděné zprávy. Angažujte se s dětmi v ochraně přírody nebo nějaké organizaci, která se snaží pomáhat potřebným - pěstujte pozitivní přístup k životu. Výzkum prokázal, že děti, jejichž rodiče mají kladný vztah k budoucnosti, jsou duševně zdravější a samy se pro svou budoucnost a svět snaží něco udělat.
(šál)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2148976
DnesDnes533
VčeraVčera773
Tento týdenTento týden3244
Tento měsícTento měsíc16791

Partnerské weby