Léčba nemocí rostlinnými léky je nedílnou součástí čínských dějin. Lidová tradice říká, že Chuang-ti, Žlutý císař, vytvořil jakýsi kánon interní medicíny, který léčitelé používají dodnes. Kánon se zabývá nejen příčinami, příznaky, diagnózou, léčbou a prevencí, ale také stavbou a jednotlivými funkcemi těla.

Většinu oborů činnosti v jihovýchodní Asii a také teorii a praxi čínské medicíny výrazně ovlivňuje princip Jin a Jang. V tomto případě Jin představuje chlad a Jang horko, ale představují i mnoho dalších opačných vlastností. Pro diagnózu a léčení se navíc berou v úvahu meridiánové body na těle, které mají spojitost s akupunkturou. U pacienta se má kompenzovat nerovnováha mezi Jin a Jang a tudíž jsou mu předepisovány takové byliny a typy jídla, které jsou pokládány buď za studené nebo za horké.

Pacient s horečkou je například považován za horkého, takže jsou mu předepisovány byliny, které údajně chladí. Přestože se o principu Jin a Jang možná již konkrétně nemluví, dosud se používá ke stanovení léčby pacienta a stále má lidem co říci.
(han)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2310611
DnesDnes217
VčeraVčera869
Tento týdenTento týden1086
Tento měsícTento měsíc17537

Partnerské weby