Příčinami těchto potíží mohou být vrozená oslabená vazivová tkáň (to se týká zvláště dětí předčasně narozených), zvýšený tlak v dutině břišní (třeba kvůli zácpě nebo chronickému kašli). Mezerou v břišní stěně (kýlní brankou) pronikne ven část střeva nebo větší předstěny (omentum). Místo se viditelně vyklene, je citelné na pohmat, většinou ale nebolestivé.
Při tříselné kýle zpozorujete pravděpodobně při přebalování otok v trojúhelníku mezi břichem a stehny. Tříselné kýly se mohou u dětí objevit v jakémkoli věku, častěji však trápí chlapce než děvčata. Při podezření na tento problém navštivte pediatra, ký la se odstraňuje operativně.

Pupeční kýly bývají obvykle vrozené, kýlní brankou se v tomto případě stává pupek. Kýla se většinou sama do třetího roku věku dítěte zatáhne, k operativním zákrokům se přistupuje pouze ve výjimečných případech.

V případě tříselné kýly má podpůrná léčba homeopatiky sice smysl, ale operaci nenahradí. Při střevní (břišní) kýle je vhodný prostředek Nux vomica. Každopádně je nutné myslet na prevenci. Riziko střevní kýly se zvyšuje se zácpami, proto je třeba sledovat stolici a dbát na její pravidelnost. Dítě musí dostatečně pít (čaje a neperlivé minerálky), konzumovat mléčné výrobky s živými kulturami (jogurt, podmáslí, kefír), denně může sníst malou porci švestkových povidel, čerstvé ovoce (nikoli však banány), salát a zeleninu. U tříselných i pupečních kýl je ale jen málo možností, jak můžete dítěti pomoci. Dříve se používaly pomůcky v podobě břišních pásů, pupečních obvazů atd., dnes se ale již nedoporučují. Rodiče by však rozhodně měli podpořit vývoj a posilování břišní svaloviny dítěte. Cvičte s ním dle doporučení lékaře, není správné ho jakkoli šetřit. Tělesný pohyb mu prospívá!
(nam)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2337297
DnesDnes615
VčeraVčera814
Tento týdenTento týden3012
Tento měsícTento měsíc17454

Partnerské weby

apartman banner