Jen málokdo si ve svátečních chvílích uvědomí, že tím největším dárkem, který si (ne)může nadělit, je pevné zdraví. I v tomto čase hojnosti, radosti, lidské pospolitosti se občas zdravotním problémům a nehodám nevyhneme. Jaké nejčastější sváteční

katastrofy nás mohou potkat? Co dělat, když…

…uvízne kost v krku? Není se co divit, když člověk jí rychle a hltavě, vždyť se na štědrovečerního kapra těšil celý den. Pokud servírujete rybu, která má kosti, a při polykání se objeví ostré bodání v krku, může být kost ještě někde na kraji a půjde za pomoci některého rodinného příslušníka vytáhnout pinzetou. Pak to chce sáhnout po panáku alkoholu, aby se krk dobře vydezinfikoval. Jestliže se ale zapíchne v krku, jen žádnou paniku a je třeba snažit se zhluboka, klidně dýchat, soustředit se na to, kde je kost zapíchnutá nebo vzpříčená. Na babiččiny rady, které tvrdí, že zaklíněnou kost v krku pomůže posunout vařený brambor nebo kousek chleba, raději zapomeňte a uhánějte na nejbližší pohotovost.

…se opaříte? Ve svátečním čase stráví hospodyňky většinu volného času u sporáku a i zkušená kuchařka může snadno přijít k úrazu. Na popáleninu prvního stupně, kdy dochází k začervenání pokožky, případně k drobným puchýřkům, vystačíte s chladnou vodou z kohoutku. Postižené místo chladíte několik minut a tím zároveň zabráníte, aby teplo pronikalo do hlubších vrstev kůže. Nikdy nepropichujte puchýř, jestliže se objeví. Po ochlazení vodou se doporučuje překrýt ho sterilní náplastí. Ve starých herbářích najdete řadu  osvědčených doporučení na drobné popáleniny. K hojení postiženého místa přispěje například vrstvička včelího medu. Výborné hojící účinky má mít i propolis, za šikovného přírodního pomocníka v tomto případě platí i aloe vera - její čerstvý gel. Nic nezkazíte ani odvarem z heřmánku nebo nastrouhanou bramborou.

…se říznete? Někdy stačí čerstvě nabroušený nůž, chvilka nepozornosti a malér je na světě. Jedná-li se o povrchovou ránu, nechte na ni téct studenou vodu a teprve potom ji vydezinfikujte jódovou tinkturou. Když není po ruce, použijte třeba slivovici nebo vodku. I bez alkoholu si můžete pomoci. Vystačíte si s plátkem citronu, který posolíte, a chvíli přidržíte na ráně. Ovšem rána, která nepřestává krvácet, je tedy hlubší, patří do rukou lékaře.               

(se)

RADA SPIRITU

Vánoční cukroví ani sváteční menu nepřipravujte ve spěchu. Nic vám nestojí za to, abyste si kvůli stresu přivodili nějaké zranění, újmu na zdraví.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2341310
DnesDnes475
VčeraVčera806
Tento týdenTento týden1281
Tento měsícTento měsíc21467

Partnerské weby

apartman banner