Slovo skeptik bývá někdy považováno za urážku. Dlužno dodat, že skeptici leží v žaludku, jak se říká, především nejrůznějším pseudozáhadologům, mystikům a alternativcům. Skeptik totiž nic nehodnotí na základě vlastních zkušeností či pochybnosti, neboť ty mohou být zavádějící a

nepřesné. Aby nějaké tvrzení přijal za pravdivé, musí být podloženo alespoň jednou ověřenou studií nebo náhodně rozděleným, dvojitě zaslepeným experimentem, případně jasnými a nezpochybnitelnými důkazy. Tedy zatímco svět ezoteriků klade důraz na subjektivní zkušenosti a dojmy, svět skeptiků staví na  racionalitě a objektivitě.

V říjnu se sjeli vědci i badatelé z nejrůznějších zemí do Manchesteru na 6. vědecko-skeptický sjezd QED (Question, Explore, Discover (Pochybujte, bádejte, objevujte). Mezi účastníky nechyběli ani zástupci Českého klubu skeptiků - Claire Klingenberg a Jakub Kroulík. Právě s Claire, která je přesvědčena, že skeptický přístup lze aplikovat do každé vědy i do každé životní situace, považuje ho za způsob myšlení, jsme si o sjezdu povídali.

Co se na sjezdu probíralo?

Bylo zde prezentováno široké spektrum témat a nechybělo ani předávání cen Occamova břitva ve čtyřech kategoriích. Jde v podstatě o skeptické Oscary. Sjezd byl jinak rozdělen na pět částí - přednášky, panelové diskuze, workshopy, podcastové vysílání (internetové rádio) a promítání filmů. Některá témata byla vážná, některá úsměvná, ale pro každého z několika stovek návštěvníků se tu našlo něco. Odborník na speciální  filmové efekty Captain Disillusion například účastníkům vysvětlil, jak lze demaskovat podvodná virální videa, Britt Hermes, která byla ještě před dvěma lety nadšenou a certifikovanou naturopatkou, pohovořila o nebezpečných postupech tolik propagované detoxikace. Mark Stevenson, futurolog, spisovatel, inženýr a hudebník nás seznámil se dvěma pravděpodobnými scénáři blízké budoucnosti světa -  s tím nejvíce dystopickým a jeho opakem, nejvíce utopickým. Vysvětlil, co se musí stát, aby se naplnily. Parapsycholožka Susan Blackmore hovořila pro změnu o nových vědeckých poznatcích v souvislosti s mimotělními zkušenostmi. Biomedicínský inženýr, chirurg a fyzik Karl Kruszelnicki svou přednášku věnoval mýtům a omylům dnešní společnosti, do nichž zahrnuje chemtrails nebo tvrzení, že očkování způsobuje autismus. Na sjezdu vystoupil i Paul Zenon, kterýpo třicetileté kariéře kouzelníka přešel ke kariéře odhalovače šarlatánů a podvodníků. Specializuje se na metody používané lidmi, kteří o sobě prohlašují, že jsou věštci, že komunikují se zemřelými. Popisoval a předváděl jejich metody a novinář Meirion Josnes přednášel o odhalení jednoho z nejsmrtelnějších podvodů posledních deseti let. Tedy o tom, jak Jim McCormick, teď již ve vězení, prodal do Bagdádu upravené virgule v celkové hodnotě 80 milionů liber jako detektory bomb. Využívání zákonných a obchodních kliček a mezer, neschopnost úředníků přiznat chybu a zkorumpovanost bagdádské policie vedly tehdy ke smrti více než 2 000 osob, včetně dětí. V panelových diskuzích se řešila homeopatie a dentální chiropraxe, která ohrožuje zdraví i finanční situaci pacientů, na přetřes přišlo ovšem i vyšetřování paranormálna. Ač totiž byla podniknuta spousta fascinujících výzkumů, do dnešního dne nebyl žádný paranormální jev prokázán. Probírala se i etika magie a kouzel, tedy hranice mezi prezentováním triku a mystifikací veřejnosti. Kromě toho se diskutovalo o tom, jak zaujmout a nadchnout děti pro fyziku, chemii, biologii a podobně, zazněly konkrétní rady, jak efektivně vést kampaň proti šarlatánům, podvodníkům a podvodným metodám a mnoho dalších témat.

Co z té nabídky nejvíce zaujalo vás?

Oslovila mne prakticky všechna témata. Některá proto, že se v dané oblasti pohybuji, například zkoumání existence paranormálních jevů, a některá proto, že jsou pro mě neprozkoumanou oblastí, jako například problematika sběru dat o internetových uživatelích. Samozřejmě nebylo možné stihnout vše, tak jsem se orientovala spíše na to známé, abych lépe poznala kolegy z paranormálního oboru, kteří přiletěli z různých koutů světa. Navštívila jsem i výstavu, která byla součástí sjezdu, Quirkology (Potrhlologie) „Manipulace mysli“ od Richarda Wisemana.

Zmínila jste, že se na sjezdu probíraly i nové vědecké poznatky o mimotělních zkušenostech. Lze je označit za „převratné“?
Rozhodně. Parapsycholožka Susan Blackmore dělá výzkumy v této oblasti již přes 40 let, není nikdo, kdo by se jí ve výzkumu vědomí a memetiky mohl vyrovnat. Susan během svého vysokoškolského studia na Oxfordu prožila mimotělní zkušenost a bádala po jejím původu. Po několika letech práce s osobami, které tvrdily, že astrálně cestují, ale nikdy svou schopnost neprokázaly ani v nejjednodušších testech, se pustila do vědeckého zkoumání problematiky. Její práce a výzkum se týká jak neurologických struktur, tak i fenoménu „body transfer illusions“, což je pocit vlastnění části či celého těla, které není naše. Susan je díky rigoróznímu výzkumu stále blíž odhalení přesného původu mimotělních zkušeností. Zjistila například, že aby osoba mohla zažít pocit mimotělní zkušenosti nebo zkušenosti blízké smrti, musí splňovat určitá kritéria, jež často souvisejí se zrakovým centrem v mozku. Tyto osoby jsou mnohem citlivější na zrakové klamy, točí se jim hlava při pohledu na kontrastující barvy, rychleji propadají fenoménu „body transfer illusions“, mají sklony trpět migrénou. Toto jsou jen velmi povrchní nálezy, doporučuji zájemcům navštívit buď její stránky, kde jsou k dispozici odborné články, výzkumy a odkazy na další literaturu, nebo přijet příští rok v září do Wroclawi, kde bude přednášet a debatovat na European Skeptics Congress.

Probírala se na sjezdu i témata spojená s fenoménem UFO? 
Kromě pár zběžných zmínek se ufologii nikdo nevěnoval. Paranormální jevy, jako vše ostatní, podléhají dobové módě. Největší vrchol zaznamenala ufologie na konci 80. a v začátku 90. let. Počet oznámení o únosu mimozemšťany dramaticky poklesl. Teď je mnohem větší zájem o východní náboženství, New Age, osobnostní rozvoj, anti-vědu…

Prezentovali jste i vy s Jakubem Kroulíkem své poznatky, zkušenosti?
Součástí sjezdu byl i tzv. Skepticamp, který se konal v pátek před oficiálním zahájením. Jednalo se o desetiminutové přednášky na různorodá témata, jako jsou například fenomén elektronického hlasu, GMO, mýty a legendy o nevidomosti,  propojení evropských a světových skeptiků atd. Po těchto tématech následovaly flash-talks, rychlé, pětiminutové přednášky bez přípravy pro zájemce z publika. Kromě toho, že jsme byli vyzváni samotnými organizátory, abychom něco pověděli o Evropském skeptickém kongresu, který Sisyfos pod záštitou ECSO (European Council of Skeptical Organisations) spoluorganizuje s Klubem polských skeptiků, a o Paranormální výzvě a příbuzných projektech, kvůli zájmu publika nám prodloužili čas z pěti na patnáct minut. To mě potěšilo, vždyť Sisyfos se sjezdu účastnil poprvé a zájem o naše aktivity vznikl díky práci, kterou s Paranormální výzvou děláme. V návaznosti na můj flash-talk jsem dělala ještě rozhovor pro portugalské a australské skeptiky a pro European Skeptics Podcast.

(zem)

Kontakt: Claire Klingenberg - e-mail - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2339235
DnesDnes126
VčeraVčera742
Tento týdenTento týden4950
Tento měsícTento měsíc19392

Partnerské weby

apartman banner