Nádor tlustého střeva je v České republice druhou nejčastější formou nádorového bujení u žen i mužů. Ve světových statistikách zaujímá Česko přední místo mezi zeměmi s nejvyšším výskytem rakoviny tlustého střeva. Tato vážná choroba na sebe

nejčastěji upozorní obtížemi s vyprazdňováním, změnou konzistence stolice, celkovým pocitem únavy, výraznější ztrátou hmotnosti, krvácením z konečníku, nadýmáním. Přibližně osmdesát procent kolorektálních karcinomů vzniká na podkladě polypů, které lze úspěšně odstranit.

Rizikovými faktory jsou vedle genetických dispozic například věk nad pětačtyřicet let, kouření, mnoho živočišných tuků ve stravě, mastná jídla, málo vitaminů, dlouhodobý stres nebo nedostatek pohybu.

Tomuto onemocnění lze ale předcházet správným životním stylem. Důležité je udržet si optimální tělesnou hmotnost, neboť nadváha a obezita zvyšují riziko onemocnění. V jídelníčku se doporučuje omezovat potraviny bohaté na tuky a cukry, nepřehánět to s konzumací hovězího, vepřového masa, redukovat uzeniny. Denně by se ve výživě měly objevit vydatné porce čerstvého ovoce a zeleniny, strava na rostlinné bázi v podobě celozrnných výrobků, luštěnin a podobně. Kromě složení potravin je důležitý i způsob přípravy pokrmů. Jídla uvařená na páře, dušená, s minimální spotřebou tuku jsou zdravější než smažená, fritovaná nebo připravená na dřevěném uhlí. Pozor také na nadměrný příjem alkoholických nápojů včetně piva. Stejně jako racionální stravě je třeba věnovat volný čas fyzické aktivitě. Zdravý životní styl, v němž je dostatek aktivního pohybu, má významný ochranný účinek.

V rámci prevence jsou důležité pravidelné návštěvy u lékaře. Každý člověk starší padesáti let má  v rámci zdravotního pojištění nárok na test na okultní (skryté) krvácení do stolice. Včasné zachycení choroby zvyšuje možnosti a účinnost léčby. V rámci preventivní prohlídky u praktického lékaře lze zjistit, zda nedochází k okultnímu krvácení do stolice jednoduchým testem. Malá obálka, kterou pacient dostane od lékaře, není nic jiného než pomůcka k odebrání vzorků ze stolice. Vzorky ve velikosti čočky se nanesou na políčka v testovacím psaníčku a ty posoudí lékař.

(se)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2339278
DnesDnes169
VčeraVčera742
Tento týdenTento týden4993
Tento měsícTento měsíc19435

Partnerské weby

apartman banner