Určitě nebude na škodu připomenout si některé osvědčené prostředky na onemocnění, která nás mohou v tomto období potrápit. 

Rýma a nastydlé dutiny

Pomáhá inhalace

odvaru, který si lze připravit následovně – do půl litru vroucí vody si dejte hrst bezinkových kuliček, hrst dubových větviček, dva celé stroužky česneku a vše šest minut povařte. Následně odvar slijte a páru inhalujte asi 15 minut. Při inhalaci si přehoďte přes hlavu deku či teplý ručník. Opakovat lze po několik dní, maximálně však jednou až dvakrát denně.

Neustupuje-li rýma (při poklepu na čele způsobuje zastydlá rýma bolest), vložte do plátýnka či gázy horký vařený brambor a přikládejte co nejteplejší na střed čela a na lícní kosti pod očima. Přes tento obklad položte ručník, aby teplo vydrželo co nejdéle. Chladnoucí brambor můžete vyměnit za horký, obklady by totiž měly trvat alespoň hodinu. Tuto proceduru můžete opakovat několikrát denně.

Zánět hrtanu

Jedním z receptů našich prababiček je jednoduchý obklad na krk - gázu nebo plátno namočte do hodně teplé vody, omotejte kolem krku, navrch dejte suchý zábal (suchý ručník) a nechte působit asi dvě hodiny (nejlépe na noc). Pozor, při tomto obkladu se nepoužívá igelitová vrstva.

Zánět průdušek

Projevuje se jako dráždivý kašel a vykašlávání hlenu, někdy po delší dobu. Nakrájejte 20 dkg cibule, poté ji duste se dvěma lžícemi vody čtyři minuty, vložte do gázy a co nejteplejší přiložte na dvě hodiny na hroty plic (krajina klíčních kostí). Opět nejlépe na noc. Obklady se přikládají maximálně třikrát denně, a to obden. Při zánětu průdušek nejezte čokoládu a nepijte kakao.

Při dlouhodobém kašli se přikládá na hroty plic také křenová placka. Pro dítě má mít velikost mužské dlaně, pro dospělého člověka podle potřeby. Přikládá se na půl hodiny (podle citlivosti kůže).

(ngn)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2342731
DnesDnes640
VčeraVčera1257
Tento týdenTento týden2702
Tento měsícTento měsíc22888

Partnerské weby

apartman banner