Hrad Střekov, tyčící se majestátně na obrovské čedičové skále na okraji Ústí nad Labem, je bezesporu jedním z našich nejkrásnějších hradů. Pro jeho podobnost s hrady podél Rýna (někdy se mu také říká český Lorelei) si ho oblíbil proslulý skladatel Richard Wagner. Hrad posloužil jako

předloha pro obraz i proslulému českému romantikovi Karlu Hynku Máchovi.

Dnes je z jeho vyhlídky fantastický pohled na řeku pod ním a kopce Českého středohoří. V noci však hrad nepatří turistům nebo návštěvníkům vyhlídkové restaurace.

V jeho zdech totiž bloudí velmi krásná a velmi mladá Bílá paní. Za svého života byla dcerou pana Václava z nedalekého hradu Vrabince, který byl v lese zajat majitelem Střekova, loupeživým rytířem Matheassem, jenž vzápětí se svými lidmi zaútočil i na samotný Vrabinec.

Podle pověsti, zaznamenané Janem a Tomášem Linhartovými v knize Báje a pověsti ze severních a západních Čech, okouzlila uprostřed řežby panna Alžběta svým zjevem německého surovce natolik, že tím zachránila svému otci život. Lapka se do Alžběty na místě zamiloval, přikázal své čeládce vyplenit Vrabinec a navrhl Alžbětě sňatek výměnou za propuštění jejího otce ze střekovské hladomorny. Ačkoli dívka milovala již jiného, rytíře Fridricha, v obavách o život svého otce souhlasila. Matheass si ji odvezl na svůj pyšný Střekov a zpočátku se před ní snažil sekat dobrotu, aby si získal její srdce. Když však poznal marnost svého počínání, vrátil se zpět ke starému způsobu života a znovu začal drancovat, přepadat a mordovat kdekoho v okolí svého hradu a kaňonu Labe.

 Zatímco na svých výpravách rozséval bolest a smrt, na Střekově se Alžběta topila v slzách. Stále doufala, že ji přijde její milý osvobodit.

Pomsta krutému lapkovi

Jednoho dne, když Alžběta opět marně vyhlížela z věže do okolí, zjevil se před ní malý bradatý mužíček, dobrý skřítek střekovského podzemí, a prozradil jí tajemství. Její Fridrich je už dlouho Matheassovým zajatcem, a to přímo na hradě! Jakmile se to Alžběta dozvěděla, okamžitě utíkala do vězení, a protože byla v nepřítomnosti svého muže na hradě nejvyšší paní, rozkázala strážím, aby Fridricha propustili. Oba milenci se však dlouho ze setkání netěšili, z dálky už bylo slyšet troubení rohů Matheassovy bandy. Fridrich však před tím, než utekl, slíbil Alžbětě, že se pro ni vrátí a vysvobodí ji odtud.

K tomu však už nedošlo. Jakmile se krutý Matheass po návratu dozvěděl, co Alžběta provedla, rozzuřil se do běla. Vtrhl do její komnaty, za vlasy ji odvlekl na hradby (zhruba v místech, kde je dnes hradní restaurace) a s krutým smíchem svrhl do propasti. Její tělo letělo dlouho, skála tu měří skoro sto metrů. Nakonec se roztříštilo na jejím úpatí na břehu Labe. Tam mrtvolu našli dobří skalní skřeti a tajně ji pohřbili.

Když se o její smrti dozvěděli milenec Fridrich a otec Václav z Vrabince, přísahali vrahovi věčnou pomstu. Spojili své síly, oblehli Střekov a po krvavém boji jej dobyli. Matheass zkázu svého hradu nepřežil. To však Alžbětě život už nevrátilo, a tak její nešťastný duch dodnes nemá pokoje, bloudí po nocích hradeb a její nářek a pláč budí děs a hrůzu nejen v lidských myslích, ale dokonce plaší koně ustájené na ranči pod Střekovem.

Labské Sirény

V okolí města Ústí nad Labem, které je mnohými považováno za jedno z nejdepresivnějších v České republice, se nachází nádherná příroda plná úžasných výhledů do údolí Labe a na okolní sopečné skály Středohoří pokryté lesy. Přímo naproti Střekovu je možné objevit 12 metrů vysoký vodopád padající ze skalnatého kuloáru.

Na dohled od hradu se také nalézá mohutná čedičová stěna, Panenská skála. Podle legendy jsou touto skálou, tvořenou krásnými „kamennými varhanami“, vlastně do kamene zakleté tři dívky, které po vzoru Sirén z Egejského moře lákaly svým zpěvem plavce sjíždějící s nákladem labské peřeje. A prý jich tu mnoho utonulo. Dnes se však už vodáci a námořníci bát nemusejí, dívky se ze svého prokletí hned tak nedostanou.

Text a foto: Petr Blahuš

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2341030
DnesDnes195
VčeraVčera806
Tento týdenTento týden1001
Tento měsícTento měsíc21187

Partnerské weby

apartman banner