Sváteční čas spojený s Vánoci a koncem roku naši předci hojně využívali pro tzv. domácí čarování a věštění. Kartářka a jasnovidka Naděžda Iždinská například rozhodně doporučuje: „Než se pustíte do předvánočního úklidu, kupte si nové košťátko a začněte vymetat byt

ve směru hodinových ručiček. V duchu si říkejte - s tímto koštětem vymetu všechna neštěstí a neúspěchy.“  A ochotně se s námi podělila i o další rady a návody.

Štědrý den

Vezměte devět hedvábných stužek - tři červené (pro lásku a vášeň), tři žluté (pro peníze) a tři zelené (pro zdraví). Pomalu z nich splétejte cop a během práce si v duchu přejte štěstí a úspěch. Cop pak deset minut držte v rukou a nakonec zavěste na stromeček.
Neberte si na sebe v tento den nový oděv, jinak budete v dalším roce bez peněz.

Opatrně s návštěvami po západu slunce. Když přijde muž, přinese vám úspěch, ale když zaťuká žena a vy jí otevřete, ženy ve vašem domě budou po celý rok nemocné.

Chcete-li vědět, jak se vám bude dařit, vhoďte do talíře s vodou asi deset centimetrů dlouhý kus příze. Když zůstane rovný, čeká vás přímá a hladká cesta životem. Když se začne stáčet, počítejte s komplikacemi.

Když se vás sejde více, můžete do nějaké nádoby, do které není vidět, vhodit hřeben, kus chleba a kus dřeva (větší třísku), nějaký šperk. Každý z přítomných zavře oči a sáhne dovnitř. Co mu pod ruku přijde jako první, to vytáhne. Hřeben značí svatbu, chléb ukazuje na nutnost uskromnit se a tříska varuje před nepříjemnostmi (zdravotními či pracovními potížemi). Šperk předpovídá, že nouzí trpět nebudete. 

Chcete-li vědět, jak budete vycházet s partnerem v manželství, pak kolem půlnoci vyjděte ven na zasněženou zahradu a lehněte si zády na sníh. Vytvoříte tak otisk své postavy. Ráno se podívejte, jak dopadl. Když zůstal obrys hladký, partner bude vstřícný a smířlivý. Když ho ale vítr a led poničily, bude vzdorný a svárlivý.

Ženy a dívky často zajímá, zda se vdají. Odpověď mohou získat mnoha způsoby. Pod polštář si například dají o půlnoci hřeben nebo kartáč na vlasy a řeknou: „Ty, kdož jsi mi souzený, přijď a učeš mě.“ Nebo mohou naplnit pohár vodou a na něj položit nejlépe dřevěný hřeben. Opět poprosí, aby přišel ten, kdo je jim souzený. O kom se jim zdá, toho si vezmou. Když se jim nezdá o muži, zůstanou zatím svobodné.

Když je děvčat víc, mohou vzít malé svíčky a upevnit je do skořápek vlašských ořechů a pustit na vodu ve vaně nebo větším lavoru. Je vhodné označit si je jmény. Dívka, jejíž svíčka zhasne jako první, se vdá nejdříve. Čím déle svíčka hoří, tím déle zůstane děvče, kterému patří, svobodné.

Novoroční doporučení

Do konce roku vraťte všechny dluhy. Nedají vám spát a kazí zbytečně náladu nejen vám, ale i vašim blízkým. Navíc dluhy na konci roku přinášejí smůlu, Když se jich zbavíte, další rok pak bude klidný, spokojený a bezstarostný.

Jedenatřicátého prosince a 1. ledna nic nikomu nepůjčujte. Sebralo by vám to úspěch, předali byste druhým své štěstí.

Když nasypete na Nový rok sůl pod práh domu, ďábel ani neštěstí ho pak nepřekročí. Po celý rok máte obydlí chráněné.

Poslední den v roce se s nikým nehádejte, a to ani po telefonu. Jinak vás budou provázet hádky a nepříjemnosti i v dalších měsících.

Aby se vás peníze držely, pověste si na stromek na Nový rok girlandu z peněz (umělých či pravých).

Silvestrovský den nesmíte promarodit ani proležet v posteli. Pokud onemocníte, přesto v poledne vstaňte, umyjte se a pěkně ustrojte. Oslavte konec roku s úsměvem na rtech a s díky za to, čeho se vám dosud dostalo. Pak se rychleji uzdravíte a další rok bude dobrý.

Koho z rodiny čeká štěstí, to vám napoví nastříhané kousky slámy. Dáte je pod ubrus na svátečně nazdobeném stole, musejí být různě dlouhé. Kdo si vytáhne nejdelší, toho čeká hojnost a radost.

(nam)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2340122
DnesDnes93
VčeraVčera920
Tento týdenTento týden93
Tento měsícTento měsíc20279

Partnerské weby

apartman banner