Sůl je sice pro náš organismus do určité míry nezbytná, ale její nadměrné užívání může vážně poškodit zdraví. Experti na výživu bijí na poplach, neboť náš organismus dostává denně mnohem více soli, než je vhodné. Jsme nabiti sodíkem v dávce až desetkrát

vyšší, než by bylo pro zdraví dobré. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje pro dospělé denní dávku soli tři až pět gramů, což odpovídá přibližně necelé čajové lžičce. Toto množství většina z nás překračuje a vyšší spotřeba soli nezůstává bez následků pro naše zdraví - zvyšuje krevní tlak, vede k zadržování vody v těle, může poškozovat mozek a srdce a způsobovat žaludeční gastritidu. Výsledky výzkumů v poslední době potvrzují, že příjem slaných jídel významně zvyšuje riziko rakoviny, hlavně žaludku. Přitom snížení spotřeby soli, třeba jen o jeden gram denně, způsobí pokles krevního tlaku, což by ve svém důsledku vedlo k významnému snížení kardiovaskulárních nemocí v naší populaci. Nadměrnému solení by se měli vyhnout i ti, kteří chtějí zhubnout, protože sůl výrazně zvyšuje chuť k jídlu. Navíc větší množství soli zadržuje v těle vodu.

Bylo prokázáno, že asi 75 procent konzumované soli pochází z průmyslově zpracovaných potravin, asi 15 procent je přidáváno do pokrmů během jejich přípravy a ochucování během jídla a jen přibližně 10 procent soli je obsaženo v přírodních surovinách a potravinách. Výrobky se zvýšeným obsahem soli se proto snažíme výrazně omezit. Do skupiny rizikových potravin patří uzeniny, masové konzervy a další průmyslově konzervované masné výrobky z masa a ryb, potraviny naložené ve slaných nálevech, některé tvrdé, uzené a plísňové sýry, kečup, hořčice, kořenící směsi, masové extrakty a další dochucovadla, typicky slané výrobky (chipsy, solené arašídy…). K významným zdrojům patří některé minerální vody a glutaman sodný, který je přidáván jako látka zvýrazňující chuť do řady potravinářských výrobků. Skrytý obsah soli je i v polotovarech a hotových jídlech, včetně hamburgerů a polévek ze sáčku, ale i tam, kde byste sůl nečekali - v pečivu, chlebu, ve sladkostech.    

(žuk)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2342407
DnesDnes316
VčeraVčera1257
Tento týdenTento týden2378
Tento měsícTento měsíc22564

Partnerské weby

apartman banner