Množství různých záhadných a hrůzostrašných legend i neuvěřitelných příběhů hovoří o tom, že v místech, kde se udály nějaké násilnosti, úkladné vraždy nebo neodčiněné nespravedlnosti, dochází často ke zjevování duchů či přízraků i k dalším záhadám. Ve své

podstatě můžeme říci, že vážně narušené lidské vztahy mohou vyvolat určité paranormální jevy různého druhu a intenzity. V dávných časech se o takových místech říkalo, že tam straší, přičemž lidem se doporučovalo těmto lokalitám raději vyhnout nebo je navštěvovat s ochrannými amulety. Ti, kteří tak neučinili, se potom za určitých konstelací pouštěli do hazardu, jenž je mohl stát buď zdraví, nebo dokonce život. V minulých staletích na to lidé pevně věřili a podle toho se i chovali. Dodnes také nalezneme u lesních či polních cest, kde došlo k vraždě, úmrtí nebo k nějaké zlé události zaviněné člověkem, pamětní kameny, smírčí kříže i další znamení.

Míst, kde se nejrůznější násilné případy a vraždy staly, je u nás skutečně dost. Mnohé už dávno upadly v zapomnění, ovšem jiné se objevily v pověstech a vyprávění lidí a tradovaly se pak po celé generace.

V Národním parku České Švýcarsko, poblíž soutoku řeky Kamenice a jetřichovické Bělé, patří k vyhlášeným záhadným a strašidelným místům tajuplný Dolský mlýn. Jedna z legend se odehrála v 16. století, kdy odtud odešel farmářův syn do světa na zkušenou a za lepším živobytím. Domů se vrátil až po dlouhých letech, kdy už z něho byl zámožný bohatý člověk. Nejprve se však zastavil v hospodě, kde se o svém úspěchu svěřil sousedům. Ti jej upozornili na skutečnost, že po tak dlouhé době, kdy se s rodiči neviděl, je docela dobře možné, že ho otec s matkou nepoznají. Farmářova syna tehdy dost nešťastně napadlo, že by mohl rodiče překvapit, a tak k nim přišel jako cizí pocestný, jenž se u nich  ubytoval. Bohatě mlynáři, kterým byl jeho otec, zaplatil a uložil se ke spánku. Rodiče mezitím zlákala zlá myšlenka bohatého cizince okrást, a tak jej ve spánku zavraždili. Když se posléze od lidí z hostince dozvěděli, že zavraždili svého vlastního syna, spáchali ze zoufalství oba sebevraždu.

Celá staletí údajně jejich duše nenalézají klid. A tak bloudí po okolí Dolského mlýna duchové syna i rodičů.

(kov)

Foto: V. Sojka

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2277956
DnesDnes491
VčeraVčera576
Tento týdenTento týden2411
Tento měsícTento měsíc10205

Partnerské weby