Záhadná choroba neznamená nic jiného než tak zvaný syndrom dráždivého tračníku. Podle odhadů se týká více než deseti procent evropské populace - tedy asi 75 milionů lidí. K hlavním příznakům patří nadýmání, bolest, průjem, případně

zácpa. Chorobu může provázet i nadměrná plynatost, křeče, pálení žáhy, nevolnost, zvracení, únava, pocení, třesavka a náhlá inkontinence. I když si můžete skutečně připadat na smrt nemocní, současná diagnostika neumí stanovit příčinu. Podle odborníků se diagnóza zakládá na přítomnosti klíčových příznaků, na pacientově anamnéze a na vyloučení jiných chorob.

Většina pacientů naštěstí časem najde způsob, jak příznaky zvládnout nebo alespoň zmírnit, jen se tyto způsoby u jednotlivých osob liší. Nejprve je nutno vyloučit jiné choroby, které mají podobné příznaky. Jde například o celiakii, o nespecifický střevní zánět a některé typy rakoviny. Pacienti s touto chorobou se obvykle rovnoměrně dělí do tří typů: syndromu dráždivého tračníku s průjmem, se zácpou a smíšeného. Vědci se zaměřují na množství drobných změn, z nichž každá může souviset s vývojem této choroby. Patří mezi ně změny imunitního systému, přítomnost slabého zánětu, množství nervových vláken ve střevní stěně nebo genetická dispozice.

Mnoho pacientů si všimlo toho, že některé potraviny u nich příznaky choroby zhoršují. Spojení mezi stravou a příznaky lépe vysledujete, když si povedete stravovací deník. Jedincům s tímto onemocněním se už dlouho doporučuje zvýšit příjem vlákniny. Teprve v současnosti se však ukazuje, že to musí být vláknina správného druhu. Je třeba se vyhnout vláknině nerozpustné, která se nachází třeba v otrubách. Naopak uleví vláknina rozpustná, jež najdete v ovesných otrubách nebo potravinových doplňcích vyrobených z akácie nebo psylia. Výzkumy prokazují silné oboustranné propojení mezi zažívacím systémem a mozkem. Někteří pacienti mají přecitlivělé zažívání a silněji reagují na stres a úzkost. Tady pomáhá hodně hypnóza.

(ndro)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2166591
DnesDnes497
VčeraVčera563
Tento týdenTento týden2391
Tento měsícTento měsíc12767

Partnerské weby