Matkou Mary Fairfax, která se narodila 26. prosince 1780 v Jedburghu, byla Margaret Charters, otcem viceadmirál britského válečného loďstva William Georg Fairfax. O výchovu a vzdělání Mary se starala matka, neboť admirál Fairfax byl stále na moři. Mary strávila pouze jeden rok na

internátní škole pro dívky nedaleko Edinburghu, aby se naučila číst a psát. To mělo být podle tehdejších představ pro roli dobré manželky dostačující vzdělání. A tak se Mary seznámila s aritmetikou a algebrou zcela náhodně ve 13 letech, a to prostřednictvím časopisu pro ženy. A okamžitě ji tyto obory zaujaly. Přesvědčila bratrova učitele, aby jí koupil učebnici matematiky a propadla světu čísel. Naštěstí získala podporu svého strýce, který byl vzdělaným skotským duchovním. Později se Mary naučila řecky, francouzsky i latinsky tak dobře, že dokázala číst díla klasiků v originále. Samozřejmě studovala spisy o aritmetice, algebře či astronomii.

Nadanou Mary zajímá i astronomie

V roce 1804 se Mary Fairfax provdala za námořního důstojníka Samuela Greiga a později s ním měla dva syny. Bohužel, manželství trvalo pouze tři roky, protože Samuel zemřel. Mary se i s oběma syny přestěhovala do Edinburghu k rodičům a věnovala se studiu oblíbené matematiky, díky čemuž dokonce získala stříbrnou medaili v matematické soutěži. V roce 1812 se znovu vdala za svého bratrance, vojenského lékaře Williama Somervilla. Spolu měli další čtyři děti. William své manželce ve studiu nebránil, naopak se s ním věnovala i geologii. Shromažďovali a popisovali minerály, později se zájmy Mary rozšířily i o studium botaniky, meteorologie a astronomie.

Inspirace k objevení Neptunu

V létě roku 1825 se Mary začala věnovat vědeckým pokusům z oblasti magnetismu, následující rok s úspěchem předložila svoji první práci na toto téma v Royal Society. Díky tomu přeložila Laplaceovo dílo Mécanique céleste.Chtěla, aby i širší veřejnost měla možnost poznat práci velkého francouzského astronoma a matematika. Kniha vyšla v roce 1831 a Royal Society Mary odměnila bustou v zasedacím sále. O rok později Mary cestovala po Evropě a pracovala na svém druhém spisu o vzájemné souvislosti různých oborů. Byl vydán v roce 1834. Mimo jiné v knize diskutovala o hypotetické planetě, která ruší pohyby Uranu. Tato myšlenka se pak stala inspirací pro Johna Adamse a vedla k objevu nové planety Neptun.

Oxfordská pocta

Zdravotní stav Mary se zhoršoval, a proto v roce 1838 odjela do Itálie, kde strávila zbytek života. V roce 1848 vydala svou nejúspěšnější knihu, učebnici Physical Geography, která byla ve školách používána následující půlstoletí. Mary Somerville zemřela stářím 29. listopadu 1872 v nedožitých 92 letech. I v takto pokročilém věku začínala svůj den studiem algebry a řešením matematických problémů. Už za života se Mary dostalo řady ocenění, roku 1835 byla spolu s Caroline Herschel zvolena členkou Royal Astronomical Society a od krále byla odměněna doživotní rentou. Na její počest byla pojmenována jedna z prvních vysokých škol pro dívky na univerzitě v Oxfordu Somerville College. Na nových skotských desetilibrových bankovkách je portrét Mary Somervill, coby pocta této ve Skotsku narozené všestranné vědkyni, matematičce a astronomce. Na líci bankovky je znázorněno pobřeží Burntisland Beach, kde Mary trávila dětství, krajina je doplněná citátem z jedné z jejích vědeckých publikací.

Ludmila Veselá

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2341029
DnesDnes194
VčeraVčera806
Tento týdenTento týden1000
Tento měsícTento měsíc21186

Partnerské weby

apartman banner