Skotsko je země, kde se stále na různých místech dějí záhadné věci. Nejinak tomu bylo i v minulosti. Jednou z nejvíce šokujících událostí moderních dějin Skotska je případ skupinové černé magie a zaříkávání, která se udála v roce 1590 v Auld Kirk v North Berwicku v jižním Skotsku. Ve zdejším panském

domě hrabě Francis Stuart Earl z Bothwellu totiž plánoval spiknutí proti králi Jakubu VI. Mimo jiné proto uspořádal čarodějnickou seanci, na kterou pozval všechny čarodějnice z kraje Lothian, aby se zde setkaly v ďáblem. Cílem tohoto sabatu bylo vyvolání kletby a uhranutí směrem ke králi, aby vypukla bouře na moři a panovník, který se právě vracel z námluv z Dánska, v ní zahynul. Kvůli tomuto vskutku ďábelskému plánu hrabě Stuart přikázal otevřít několik hrobů a dokonce se převlékl za samotného ďábla. Poručil shromážděným čarodějnicím, aby mu jedna po druhé políbily zadnici, když stál na kazatelně a mumlal tajná zaklínadla.

Je zajímavé, že přes všechny tyto intriky se král Jakub VI. v pořádku vrátil z ciziny domů a dokonce odmítl uvěřit zkazkám o tomto příšerném shromáždění. I proto se hraběti Stuartovi podařilo vyváznout nakonec bez ztráty hrdla, protože král uvěřil své „božské moci“, kterou nezlomila ani ďábelská kletba. Od té doby se pak Jakub VI. až do své smrti podepisoval jako král „s boží milostí“.

Rouhání stálo Orana život

Jiný úžasný skotský příběh se odehrál na ostrově Iona v hrabství Argyll na západě země. Nejstarší stavba na celém ostrově, kaple St. Oran´s Chapel z 11. století, vznikla podle legendy jen na základě čarodějnického věštění, že dokud nebude rituálně zabita lidská oběť, kaple se vždy zřítí. Do role této lidské oběti se dobrovolně přihlásil Oran, který byl zaživa pohřbený do země. Jako zázrakem však tento Boží soud přežil, protože když byl jeho hrob po několika dnech otevřen, vylezl z něj živý a zdravý. Protože však prohlásil, že dole pod zemí spatřil peklo a nebylo to tam tak špatné, byl okamžitě opět a tentokrát definitivně pohřben za rouhání.

(bla)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2310627
DnesDnes233
VčeraVčera869
Tento týdenTento týden1102
Tento měsícTento měsíc17553

Partnerské weby