Nazývá se sluneční vitamin. Jen několik minut denně stačí pobývat na slunci, aby tělo ke správnému fungování získalo potřebné množství vitaminu D. Pro organismus má zcela zásadní význam. Je důležitý pro kosti, svalovou hmotu, jeho úlohou je regulovat hladinu vápníku v organismu. S jeho

deficitem mohou souviset různé typy rakoviny, jako třeba nádory plic, prostaty, prsu, rakovina močového měchýře, konečníku, žaludku a další. Jak lékaři zjistili, vitamin D, kterým se tělo zásobí v létě pobytem na sluníčku, umí pomoci i po propuknutí rakoviny. Například pacienti s rakovinou plic, kteří byli operování v zimě, měli až o čtyřicet procent větší úmrtnost než ti, kteří operaci podstoupili v letním období a tudíž přijímali větší dávky vitaminu D. Kromě jiného pomáhá vstřebávat vitamin A, je nepostradatelný pro tvorbu hormonů, snižuje citlivost na bolest, zvyšuje obranyschopnost. Pokud se tělu nedostává, výrazně se tím zvyšuje riziko onemocnění osteoporózou, cukrovkou, deficit vitaminu D se může projevit také depresemi, úzkostí, srdečně-cévními chorobami. Déčko je důležité pro vrcholové sportovce, neboť eliminuje riziko při pohybové aktivitě, zvyšuje svalovou sílu, významnou úlohu sehrává i v prevenci chřipky a nachlazení, v posílení imunitního systému.

Jak bylo zmíněno, vitamin D je aktivován slunečními paprsky, ale tělo ho získává i některými potravinami. Zvláště v zimě, kdy je slunečního svitu málo, je třeba dbát o pestrou stravu. Na jídelníčku by se měly v souvislosti s potřebou vitaminu D pravidelně objevovat tučné ryby - losos, halibut, tuňák, vajíčka, houby, rybí olej, tresčí játra, droždí, avokádo. Lze ho užívat i jako doplněk stravy v podobě tabletek, kapslí, rybího tuku, vitaminem D jsou obohacovány i multivitaminové směsi. O vhodnosti jejich užívání je lépe se poradit s lékařem.

(map)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2219067
DnesDnes225
VčeraVčera498
Tento týdenTento týden3464
Tento měsícTento měsíc11592

Partnerské weby