Vedle krásně ozdobeného stromečku patří k Vánocům také jmelí. Ukazuje se v plné kráse zejména v zimě, kdy větve zůstávají bez listů. Jedná se o poloparazitickou rostlinu, která hostiteli odebírá roztoky minerálních látek a částečně i asimiláty, ale závažně jej nepoškozuje. Roste v korunách jehličnatých i listnatých stromů a podle

hostitelských rostlin se rozlišují tři poddruhy jmelí. Z nevětveného kmínku vyrůstají pravidelné větvičky, které se snadno lámou. Při pohledu z dálky vypadá jmelí jako zelená koule o průměru až jeden metr. Listy jmelí jsou celokrajné, neopadavé a kožovité. Jmelí kvete nenápadně, květy jsou drobné jednopohlavní. Plody jmelí - bílé bobule - se podobají perlám a dozrávají právě v prosinci. Jmelí rozšiřují především drozdovití ptáci.

K čemu se dříve používalo?

Jmelí užívali lidé při obřadech, magii i léčení od nejstarších dob. Podle Plinia jmelí sbírali Galové v noci před úplňkem na počátku roku, který připadal na náš listopad. Kněz nejprve přivedl ke stromu se jmelím dva za nohy svázané býky. Ty obětoval a jmelí odsekl zlatým srpem. Ve starověku se jmelí používalo jako protijed, proti uřknutí a uhranutí duchy z podsvětí, ale také jako lék na ženskou neplodnost. Ve starověkém Římě se jmelí objevovalo při Saturnáliích.

Magie a kouzla

Jmelí odjakživa patřilo mezi symboly štěstí, podobně jako třeba čtyřlístek nebo podkova. Naši předkové věřili, že příbytek zavěšené jmelí ochrání před ohněm, zabrání přístupu čarodějnicím a zlým duchům. O jmelí existuje mnoho legend. Podle jedné bylo kdysi stromem, z jehož dřeva byl zhotoven kříž, na kterém zemřel Kristus. Strom prý hanbou seschl, aby se přeměnil v rostlinu, která zahrnuje dobrem všechny, kdož pod ní projdou. Zvyk zavěšovat zelené, stříbrné nebo zlaté snítky jmelí k lustru se v mnoha rodinách dodržuje dodnes, prý do domu přinese štěstí. Například Irové věší jmelí na dveře jako pozvánku k prostřenému stolu. V Norsku je symbolem usmíření. Rozhněvaní lidé se musí pod stromem se jmelím udobřit, jinak na sebe přivolají hněv bohů. A pokud se vám bude o jmelí o Vánocích zdát, měli byste se podle starých pověr připravit na brzkou svatbu. Když ho ve spánku spatříte s mnoha bobulemi, můžete se těšit na velké bohatství.

(es)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2310644
DnesDnes250
VčeraVčera869
Tento týdenTento týden1119
Tento měsícTento měsíc17570

Partnerské weby