Páni z Bickenbachu, kteří měli přídomek po malé vsi nacházející se u města Seeheim-Jugenheim, vlastnili dva hrady. První hrad šlechtického rodu Bickenbachů se poprvé objevuje v písemných pramenech již roku 1130, kdy zde byla vysvěcena hradní kaple. V hradním areálu byla nalezena keramika, která pochází

již z 11. století. Ve 13. století se páni z Bickenbachu rozhodli, zřejmě jako důkaz své moci a postavení ve společnosti, vybudovat také výšinný hrad. Tento nový hrad zvaný Bickenbach je poprvé písemně zmíněn roku 1254, v dnešní době se ale v mapách objevuje pod jménem Alsbacher Schloss. Mezi lety 1241 až 1245 je nezávisle na sobě potvrzena jeho existence v několika dokumentech. V jednom z nich je uvedeno darování hradnímu manovi. Zajímavé je, že funkci hradního mana mohl plnit pouze potomek ze zámožného rodu.

Sídlo pro více rodů

Ve 14. století byl Alsbach upraven pro potřeby několika příbuzensky spojených rodin, neboť se původní rod zakladatelů hradu rozrostl do několika větví, které neměly jinou možnost ubytování. Vznikl tak tzv. vícerodový hrad (Ganerbenburg), na který si od té doby dělali nároky vedle mohučského kurfiřtství Schenkové z Erbachu a hrabě z Rienecku.

V roce 1463 byl hrad dobyt a vypleněn vojenskými oddíly města Frankfurt. Roku 1504 se zdejší panství stalo majetkem hesenského lantkraběte, který díky dědictví po vymřelém významném šlechtickém rodu Katzenelnbogenů získal i celé zdejší okolí. Ještě roku 1622 uprchlo místní obyvatelstvo před Mansfeldovým vojskem do hradu, z čehož lze usuzovat, že Alsbach v té době bylo možné ještě bránit. Teprve po ukončení třicetileté války pomalu pustnul a rozpadal se.

Hrad připomíná model

Dnes zřícenina hradu, situovaná v přední části skalního návrší, působí trochu jako model - jádro hradu má zaoblené rohy, výrazná je okrouhlá věž, předhradí proti šíjovému příkopu i parkán se dvěma bočními opevněními. Každopádně dýchá romantikou a starými dobrými rytířskými časy. Mnoho soubojů pro lásku a vášeň se v jeho zdech událo v časech těch truchlivých, jak se zpívá v jedné písni minesengrů.

Návštěvník se sem dostane po značené silnici nebo cestou pro pěší z města Alsbach. U zříceniny se nachází hradní hospoda. Návrší „Weilerhügel“, které je soukromým majetkem, je přístupné polní cestou z obce Bickenbach.

Text a foto: Petr Šafránek

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2337284
DnesDnes602
VčeraVčera814
Tento týdenTento týden2999
Tento měsícTento měsíc17441

Partnerské weby

apartman banner