Pro někoho je zima radostným obdobím, které si s oblibou užívá díky nejrůznějším sportům, aktivnímu fyzickému vyžití. Pro jiného je chmurným časem, jenž by bez problému přeskočil, sníh raději vyměnil za rozkvetlé stromy a jarní náladu. Toto roční období ale skrývá mnoho zajímavých faktů. Myslíte si, že...

...v zimě je chladno proto, že je Země více vzdálená od Slunce? Není tomu tak, spíše naopak. Země je od druhého ledna Slunci nejblíže. V tu dobu ovšem velmi málo užívá slunečního světla, protože dny jsou kratší, sluneční paprsky dopadají na Zem šikmo a asi osmdesát procent slunečního tepla odráží do prostoru sníh.

...silný mráz ovlivňuje sněžení? Pokud si myslíte, že ano, máte pravdu. Velmi chladný a zároveň suchý vzduch snižuje pravděpodobnost sněžení, neboť nízká vlhkost znesnadňuje tvoření sněhových mraků.

...je v dolině větší mráz než na kopci? Uvažujete správně. Těžší studený vzduch klesá do nižších poloh, takže teplota je zde o dva až tři stupně nižší než na kopci.

...jsou sněhové vločky všechny stejné? Není tomu tak, vědci ještě nikdy nenašli dvě sněhové vločky, které by byly naprosto totožné.

...kruh kolem Měsíce signalizuje sněžení? Ano. Záře kolem Měsíce je způsobena vysokými mraky, které zpravidla přinášejí srážkovou činnost.

...vlhkost vzduchu je příčinou toho, že se necítíte dobře po těle? Částečně ano. Je-li vzduch vlhký, nemůže - poněvadž je už nasycený vodou - pohlcovat pot z těla.

...jinovatka je zmrzlá voda? Je tomu tak. Jsou-li předměty, na nichž se usadila rosa, tak studené, že usazená tekutina začne mrznout, tvoří se jinovatka.

...nejchladnější dny v zimě jsou ty nejkratší? Nikoli. Těmi jsou 21., 22. a 23. prosinec. Až do ledna vydává Země více tepla, než obdrží od Slunce. Nejchladnější dny obyčejně přijdou, až nastane rovnováha mezi příjmem a vydáním tepla.

...sněhové vločky jsou zamrzlé kapky deště? Tento názor není správný. Sníh padá ze sněhových mraků přímo jako sníh a jeho vločky se tvoří srážením vlhkého vzduchu při teplotě pod bodem mrazu.

(es)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2334146
DnesDnes713
VčeraVčera762
Tento týdenTento týden6153
Tento měsícTento měsíc14303

Partnerské weby

apartman banner