Bez ostré chuti čerstvě nastrouhaného křenu si nedovedeme představit teplou pikantní klobásu, výborný je vmíchaný do šlehačky podávané se šunkou, působí jako báječný konzervační prostředek k okurkám, kysanému zelí, do nakládané zeleniny. Naši předci ho považovali za nejsilnější zbraň proti chorobám. Kromě vitaminů

A, B, C, E, omega - 3 a omega - 6 kyseliny, obsahuje kyselinu pantotenovou a listovou, železo, vápník, hořčík, fosfor a další minerální látky, zanedbatelný není ani obsah ceněné vlákniny. Co z něj dělá účinnou přírodní medicínu, je tzv. hořčičná silice.

Jaké účinky na zdraví můžeme od křenu očekávat? Vynikající baktericidní a fytoncidní látky se postarají o zničení choroboplodných zárodků v těle, ať již jde o bakterie, viry nebo patogenní plísně. Pomáhá snižovat cholesterol v krvi, výrazná močopudnost křenu a jeho dezinfekční účinky se doporučují při infekci močových cest. Lidová medicína doporučuje lžičku šťávy z vymačkaného nastrouhaného křenu třikrát denně při revmatických bolestech, ke zmírnění otoků dolních končetin. Šťávu lze užívat i při zánětech horních cest dýchacích, kašli a chrapotu. Naši předci nedali dopustit na křenové obklady v případě různých bolestivých onemocněních pohybového ústrojí. Ty lze připravit podle rozmanitých receptur smícháním nastrouhaného křenu s moukou a ředěným octem tak, aby vzniklo měkké těsto. To dáme do plátýnka a přiložíme na postižené místo. Doba působení by měla být maximálně čtvrt hodiny, jinak by mohlo dojít k nežádoucímu podráždění pokožky, objevit by se mohly i puchýře. Kašičku z křenu spolu s čerstvě nastrouhaným jablkem najdeme ve starých recepturách jako osvědčenou medicínu, jež pomáhá hojit hnisající rány a jizvy.

Léčivých vlastností, které se této rostlině se specifickým zápachem přisuzují, ale najdeme celou řadu. Křen odstraňuje migrénové stavy, bolesti hlavy, jeho užívání má být také prevencí kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny, udržuje pevné cévy, podporuje vyprazdňování, podporuje správný metabolismus, napomáhá k hubnutí.

(pru)

DODATEK

I o křenu platí všeho s mírou. Velké množství při vnitřním užití dráždí sliznici trávicí trubice a může nastat nežádoucí stav, dostaví se nepříjemné potíže.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2337268
DnesDnes586
VčeraVčera814
Tento týdenTento týden2983
Tento měsícTento měsíc17425

Partnerské weby

apartman banner