0450kterak 3Písek je slavné královské město, po právu se pyšnící řadou památek, včetně u nás nejstaršího kamenného mostu. Je to ale také místo s velkým množstvím úděsných paranormálních jevů. Od roku 1549 se ve městě zjevuje přízrak

kostlivce. Stalo se tak po té, co městská rada přikázala přeložit hřbitov u mariánského chrámu ke kostelu svatého Ducha. Kostlivec se zjevoval 0450kterak 2nejen na hřbitově, ale i na Pražském a Budějovickém předměstí. Trvalo dlouho, než se našel statečný kostelník, který tajně kostlivci sebral jeho rubáš a schoval se i s ním ve věži kostela. Mrtvole se to samozřejmě nelíbilo, a když nebožtík ukončil svou pravidelnou procházku po městě a zjistil, co se stalo, chtěl svůj rubáš zpět. Lezl kvůli tomu za kostelníkem na věž, ale ten se bránil tak dlouho, až najednou zakokrhal kohout. Kostlivec v tu ránu strnul, zřítil se na zem a jeho kosti se roztříštily o kamennou dlažbu.

Jiná místní legenda vypráví o píseckém rybáři, lovícím na Otavě, který slíbil svou duši ďáblu, pokud mu pekelník za noc převede koryto Otavy blíž k jeho chalupě. Čert to sice dokázal, ale nestačil už do východu slunce zaházet staré říční koryto. Ve vzteku nad svou porážkou proto mrštil velkým balvanem do Otavy, jenž se zde spolu s tzv. Čertovou strouhou dochoval dodnes.

Jiná varianta této písecké pověsti mluví o píseckém poustevníkovi, který tuto brázdu vyoral s ďáblem zapřaženým do pluhu. Najednou se z blízkého kostela ozval zvuk zvonů, čert se splašil a i s pluhem prchal pryč, ryjíc za sebou hlubokou brázdu. A ta po něm zůstala dodnes.

(bla)

Foto: Petr Blahuš a Pixabay

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2317697
DnesDnes351
VčeraVčera1226
Tento týdenTento týden2501
Tento měsícTento měsíc24623

Partnerské weby