0150stedry 3V roce 1658 dva dominikáni strávili noc na neznámém hradě, v pohostinství bratrů s velikými kříži na pláštích. Ocitli se mimo profánní čas a dostali se na jediný den mezi bratry templáře, kteří je obdarovali částí svého pokladu.

Bratři Anastáz a Celestýn se vracejí ze žebravé výpravy vozem ze Znojma. U Moravského Krumlova je zastihne tma a zabloudí. Ve chvíli nejhorší se jim na jedné zšeřelé lesní cestě ukáže světlo. Světlo padá majestátními, vysokými hrotitými okny jakéhosi opevněného kláštera či hradu, o němž tady v okolí Moravského Krumlova nemají ale žádnou povědomost. Než se stihnou vzpamatovat, už se o jejich koně stará panoš a rytíři - mniši je zvou ke skvostné tabuli. Ještě než velmistr ukončí hodokvas, dá jim truhlu s darem pro jejich převora v Brně. Lehce ovíněni svými spolustolovníky (však se v té době také říkalo „pije jako templář“) ulehnou do připravených postelí. Vyráží brzy ráno do Brna, loučí se s nimi starý fortnýř v řádovém oděvu. Všude kolem hradu leží první sníh. Ale co čert nechce, opět zabloudí. Nezbude jim nic jiného, než se vydat po své vlastní stopě ve sněhu. Když dojedou až na konec stopy, ocitnou se u mocných zřícenin hradu Templštejna. V tu dobu už mohl být hrad po velikém požáru dobrého půlstoletí pustý. Další překvapení pak čeká jejich převora po otevření truhly. Poklad v ní vystačí na stavbu jedné z věží, kterou můžeme dodnes obdivovat na kostele svatého Michaela v centru Brna. Tolik pověst.

Unikátní hrad

Nedaleko Moravského Krumlova, tedy místa, odkud nedávno odešla Muchova Slovanská epopej a nedaleko jaderné elektrárny Dukovany, je nad řekou Jihlavou skryta nejpodivnější hradní zřícenina u nás. Hrad postavil templářský řád na svých pozemcích tak, že v roce 1300 musel být hotov. Jeho vzhled se u nás ničemu nepodobá. Vysoké bezvěžové jádro ve tvaru pentagramu a stavba letního refektáře (jižního paláce) s vysokými hrotitými okny ho bezpečně odlišuje od čehokoli ve střední Evropě. Pro podobný typ hradu bychom si museli zajet až na mořské pobřeží Anglie, k hradům zvaným „strážci pobřeží“ (shell keeps).

Po pokladech se slehla zem

Zbývalo už jen sedm let do obvinění a rozpuštění řádu. Zatýkání templářů probíhalo tenkrát naráz v celé Francii v pátek třináctého a od té doby obchází toto strašidelné datum Evropu. Jen strýc našeho Karla IV., francouzský král Filip Sličný, zaplakal. Sice zabavil řádu nemovitosti a polnosti, ale po řádových pokladech a archivech se slehla zem. A tak přes všechna ta staletí hledají mnozí poklad templářů, a to včetně francouzských tajných služeb a ministerstva obrany, jak se stalo naposledy v 50., 60. a 80. letech minulého století.

Byl na Templštejnu Svatý grál?

Ani hradu Templštejnu se takové podezření nevyhnulo. V nejbližší obci Jamolice se vypráví o templářských sklepích a podzemních chodbách a na samotném Templštejnu jistá skupina v roce 1998 zcela vážně hledala Svatý grál. Jestli uspěla, nevíme, výkopy byly nelegální, ale zdejší studnu hledači vlastní pílí prohloubili o sedm metrů.

Snad by věc mohla osvětlit sluneční legenda nalezená v jedné staré knize a možná použitelná na všech templářských komturiích křesťanského světa: „Pod starým hradem Val-de-Croix je uložen poklad templářů. Běž a hledej ho. Světec a Pravda ti ukáží cestu.“

Více se můžete dozvědět v pořadu Tajemné horizonty na TV Kinosvět nebo v internetovém online archivu stanic TV Kinosvět, TV WAR, CS Mini a Horor filmu www.filmpopular.sk.

Milan Zacha Kučera - kreativní ředitel TV Kinosvět a TV WAR , archivu FILMPOPULAR

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2337252
DnesDnes570
VčeraVčera814
Tento týdenTento týden2967
Tento měsícTento měsíc17409

Partnerské weby

apartman banner