0751zvyky 1Slunovrat

+ Slunce 21. prosince vstupuje do znamení Kozorožce a začíná slunovrat a také kalendářní zima. Je to nejkratší den s nejdelší nocí v roce a jinak se mu říká zimní obrat Slunce. Od tohoto data se každý den prodlužuje o

šest minut.
+ Odpradávna se zimní slunovrat pojil s pohanskými oslavami a ruku v ruce s nimi i s různými předměty, které toto období provázely, jako jsou například dekorace ve tvaru Slunce a slunečních paprsků. Návrat Slunce symbolizovali také ptáci, k symbolům u Slovanů náležela i zlatá prasátka. V tomto období byla, a místy jsou i dnes (například v Srbsku), mladá do zlatová upečená selátka součástí vánoční tabule. U nás se dochovala prasátka především v lidových rčeních a na novoročních pohlednicích.

0751zvyky 3Nový rok

+ Na Nový rok se konaly sváteční mše, jichž se účastnilo mnoho lidí. Vstávalo se brzy, protože ten, kdo dlouho vyspával, byl považován za lenocha. Mezi lidmi se zakořenilo rčení: „Jak na Nový rok, tak po celý rok.“

+ V polovině 19. století, či ještě dříve, se chodilo koledovat s novoročními koledními proutky anebo s fanfrnochem. Tento lidový hudební nástroj měl řadu dalších pojmenování, například bukál, bukáč nebo brumbál. Byl to vlastně džbán nebo korbel, na kterém byla napnutá kůže jako na bubnu. Ve středu byl otvor, ve kterém byl upevněn pramen žíní a za ně se tahalo. Žíně se musely neustále vlhčit, aby v ruce neklouzaly.

+ Na Slovácku se po novoročním obědě konaly „koláčové slavnosti“. Pro tento lidový obřad se upekl velký novoroční vdolek z kynutého těsta a do něj byly dokola zapíchány proutky, které se nahoře svázaly. Na vrchol se dávala kytice z papírových květů, ze zimostrázu nebo rozmarýnu. Dolů splývaly rudé stuhy. Na prutech byly navěšeny sladkosti všeho druhu. Nechyběla ani červená jablíčka, zlaté ořechy, sušené trnky, věnečky a řetězce z tykvových semen. Koláč vezla omladina na koňském povozu do chalupy nebo hospody, kde se oslavy odehrávaly. Koláč se postavil na stolek a do jeho středu příchozí tajně ukládali peníze. Za ty se pořídila společná večeře a zaplatila hudba. Ještě týž den se koláč snědl.

(luv)

Foto: archiv a Pixabay

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2336672
DnesDnes804
VčeraVčera800
Tento týdenTento týden2387
Tento měsícTento měsíc16829

Partnerské weby

apartman banner