0151da vinciho 1Narodil se v chudobě a díky své vynalézavosti a kreativitě se stal nezapomenutelným a záhadným. Byl vědcem, malířem, sochařem, architektem, spisovatelem a vynálezcem, jednoduše géniem a vizionářem. Otcem Leonarda da Vinciho byl notář

Piero d'Antonio a matkou vesničanka Catarina. Narodil se v polovině dubna roku 1452 ve vesničce Anchiani nedaleko městečka Vinci, v blízkosti italské Florencie. Vynikal v matematice, ale nikdy se nenaučil latinu. Údajně proto, že nesouhlasil se školským přístupem k výuce. Toto tvrzení si žádá vysvětlení. Leonardo totiž odmítal veškerá dogmata, o všem se potřeboval přesvědčit vlastním rozumem, vlastními smysly a zkušenostmi. Ve 14 letech odjel s otcem do Florencie, kde se začal učit v umělecké dílně u malíře a sochaře Andrea del Verrocchia. Brzy byl přijat do cechu florentských malířů. V roce 1482 odešel na sever do Milána, kde vstoupil do služeb Lodovica Mora z rodu Sforzů a vytvořil jezdeckou sochu zakladatele dynastie Francesca Sforzy.

0151da vinciho 2Poslední večeře Páně

Po dokončení obrazu milenky Lodovica Cecilie Gallerani, dnes známého jako „Dáma s hranostajem“, se stal dvorním malířem se stálým platem. Snad to byla náhoda, že Lodovico si zrovna v té době nechal budovat rodinnou hrobku v klášteře Santa Maria della Gracia a po jejím dokončení dostal Vinci prostor pro svoje velkolepé a dnes mýty opředené dílo - „Poslední večeře Páně“. Když Francouzi dobyli Milán, rozhodli se Vinciho „Poslední večeři“ odvézt do Francie. Naštěstí nevěděli jak to udělat, aby se dílo nepoškodilo a přečkalo transport, a tak nakonec od úmyslu upustili.

Zázračná záchrana díla

Leonardovo autorství je nezpochybnitelné, protože obraz jako jediný nebylo možné nikam transportovat nebo vyměnit za kopii. Pro veřejnost byl magnetem již za Vinciho života a velmi jej proslavil. Mnoho umělců se pokoušelo obraz kopírovat. Očití svědci o Leonardově obrazu mluvili jako o zázraku, jemuž podobný v životě neviděli. Zmínka v literárních pramenech o „Poslední večeři Páně“ se objevuje už v roce 1498, což znamená velmi brzy po dokončení díla. Obraz se vlivem vlhkosti odděloval od zdi a byl neustále restaurován. Stoprocentně prokázané jsou restaurace od 18. století, a tak se nabízí otázka, kolik originálních tahů štětcem na stěně je od samotného mistra Leonarda. Byly na něm totiž změněny podstatné detaily. Podle historických pramenů zůstal v originále „nedodělaný“ Kristus. Zůstává záhadou, kdo jej domaloval...

Největší škodu na obraze nepřímo udělala americká bomba za II. světové války. Trefila jídelnu a vše až na stěnu s „Poslední večeří“ se zřítilo. I tak se dá hovořit o zázraku, že tento malířský skvost nálet přežil.

Ztracená Madona ve skalách

V dubnu 1483 dostali Leonardo a Ambroglio de Predis zakázku na „Madonu ve skalách“. Ve smlouvě bylo uvedeno i datum dokončení práce, a sice 8. prosince 1484. První verze byla skutečně dokončena v požadovaném roce. Umělci dostali vyplacenu téměř celou část dohodnuté odměny. Musely se však zřejmě vyskytnout nějaké problémy, protože je známo, že Leonardo se vyjádřil, že má další kupce na dílo za příznivějších finančních podmínek. Právní spor se táhl celých 20 let a nakonec jej umělci prohráli. Leonardo požadoval více, než bylo dohodnuto. Později bylo ujednáno, že nakreslí druhou verzi obrazu. Svoji roli sehrál zřejmě zájem francouzského krále Ludvíka XII. A tak vznikl obraz číslo 2. Historici si nejsou jistí, kdo jej namaloval. Jedni se přiklánějí k Leonardovi a jiní experti k Ambrogliovi. A je docela možné, že každý namaloval jednu z kopií. Dodejme, že ta druhá nebyla dosud nalezena. Nad tím, kde by se dílo mohlo nacházet, si lámou hlavu odborníci z celého světa. Teorií je mnoho, ale žádná se zatím nepotvrdila. Každopádně je možné i to, že někdo má kdesi na půdě zastrčený obraz od mistra Leonarda za stovky milionů… Samozřejmě eur či liber.

Petr Vokáč

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2336732
DnesDnes50
VčeraVčera814
Tento týdenTento týden2447
Tento měsícTento měsíc16889

Partnerské weby

apartman banner