0451posvatne 2Dnes je to jedno z nejzapadlejších míst na světě, dokonce tak vzdálené, že sem spisovatel Max Brooks umístil část svého thrilleru Světová válka Z, který se stal námětem pro stejnojmenný slavný film. Před tisíci roky to bylo ale mystické, kulturní a společenské centrum velké

části Tichého oceánu. Sem, do Společenských ostrovů ve východním Tichomoří, které jsou součástí tzv. Závětrných ostrovů, připlouvaly ještě před sto roky primitivní čluny ze všech ostrovů Pacifiku od Havaje, přes Nový Zéland až po celou Polynésii. Na jejich palubách byli náčelníci a šamani, kteří mířili na ostrov Raiatea. Rozlohou je to sice jen malá tečka uprostřed tzv. „polynéského trojúhelníku“, ale díky posvátnému Marae Taputapuaea u Opoe to pro ně byl skutečný mystický a spirituální středobod celého světa.

Místa setkání navigátorů

Samotnou marae (jak se říká v tahitštině a maorštině na Cookových ostrovech, respektive Novém Zélandu) lze zjednodušeně popsat jako uzavřený a ohraničený prostor obdélníkového půdorysu o velikosti pouhých dvou hektarů. Plocha marae (do češtiny lze přeložit jako „prázdné“ nebo „uvolněné“ místo) byla celá vydlážděna kusy rozdrceného korálu z okolních atolů nebo čedičovými kameny. Od chvíle, kdy sem podle archeologů připluli před asi 5 000 lety z jihovýchodní Asie první lidé, zde probíhaly nejen náboženské obřady, korunování místních králů nebo náčelníků, ale i setkání námořních navigátorů, cestovatelů a kupců. Projednávaly se zde všechny důležité kmenové události a sem se také přinášely obětiny na kultovní místa božstev zdejší civilizace.

0451posvatne 1Spirituální centrum

Na některých místech Oceánie osídlených Polynésany mohl na ploše marae stát dům náčelníka nebo šamana, ale jinde, například ve Francouzské Polynésii, toto slovo symbolizovalo obecně jakoukoli zvláštní stavbu odlišující se od standardních sněmovních nebo společenských míst. Marae na Raiatea ovšem sloužila také jako spirituální a pohřební centrum celé východní části Polynésie. I proto bylo toto centrum polynéské mořské říše před rokem zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Na ostrově Raiatea se do dnešních dnů kupodivu zachoval celý komplex svatyní, složený hned z několika marae.

Petr Blahuš

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2337342
DnesDnes660
VčeraVčera814
Tento týdenTento týden3057
Tento měsícTento měsíc17499

Partnerské weby

apartman banner