3851posvátně uctívanáDochovaná svědectví ze starého Řecka hovoří o tom, že tam lidé považovali za bohy balvany i pařezy, které uctívali a přinášeli jim oběti, aby tak získali jejich přízeň. Nejčastěji však v dávné minulosti lidé uctívali nejrůznější zvířata - hady, medvědy, koně, raky, orly či býky. Uctívaným

symbolem některých kmenů se stala dokonce i ryba. Lidé vyznávající takovouto víru chovali vždy posvátná zvířata v mimořádné úctě. Nejvíce si ovšem vážili těch, jež jim skýtala obživu.

Papoušek jako bůh

Některé rody a kmeny byly přesvědčeny o tom, že jsou dětmi posvátného zvířete a své předky si představovaly jako vlčí lidi, ptačí lidi, klokaní lidi či kozí lidi, to podle toho, v čem jejich nejmocnější bůh sídlil. Ještě ve druhé polovině 20. století se jakýsi cestovatel, který zkoumal pralesy Jižní Ameriky, setkal s kmenem indiánů uctívajících jako boha papouška druhu arara. Tito indiáni totiž věřili, že v papouškovi dlí jejich tvůrce a ochránce. Klaněli se mu a chovali nezlomnou víru, že jejich předkové vzešli z těchto ptáků. Zprvu se měli jejich předci údajně ptákům zcela podobat, později už jen částečně a během dalších věků ztratili ptačí vzhled úplně a stali se indiány.

Obřad pro smytí hříchu

O loveckých národech na Sibiři, které ctily zase medvědy, je známo, že měly velké starosti, jestliže musely ulovit nějakého medvěda, aby bylo co jíst. Když došlo k jeho usmrcení, museli lovci konat obřad, aby tento hřích smyli. Pro zachování čistého svědomí házeli po sobě v zimě sněhové koule a v létě mech či hlínu. Poté přivlekli domů kůži zabitého medvěda i s hlavou, kterou uložili na nejčestnějším místě ve své domácnosti, nastavili před ni figurky sobů a medvědů, přičemž medvědí hlavu ozdobili březovými kroužky a stříbrnými mincemi. V noci pak zpívali obřadní písně a tančili jako medvědi. Když bylo po hostině, sebrali medvědí kosti a uctivě je pohřbili do země.

Pocty krokodýlovi

Zvíře jako symbol posvátnosti uctívali lidé v období nejvyššího rozkvětu kultury i ve starém Egyptě. Ctili ptáka Ibisa a klaněli se krokodýlovi. Koček si dokonce vážili tak, že bylo zakázáno je vyvážet. Řecký dějepisec Hérodotos o tom vypravuje, že smrt kočky vyvolávala tehdy větší smutek než smrt člověka. V memfiském kostele měl zase svůj chlév býk Apis. Kdykoli pak tento býčí světec uhynul sešlostí věkem, oplakávali ho v Egyptě tak dlouho, dokud se nenašel jeho zástupce, který musel být právě tak černý a se stejnou bílou skvrnou.

Oběti pro ryby

Ve starém Římě chovali posvátné husy ještě na začátku našeho letopočtu. O těch se tradovalo, že kdysi svým kejháním prozradily nepřítele, který se údajně chystal přepadnout město. V Sýrii patřily k uctívaným prasata a ryby. Jestliže tam lidé potřebovali naléhavou pomoc, přinášeli svým posvátným rybám lichotivé oběti a věřili, že se ryby stanou jejich věrnými ochránci. Když se ocitli se svým rozumem v úzkých nebo ve vážných kritických situacích, obraceli se o radu ke svým rybám. Bedlivě je sledovali a podle pohybů či dalších znaků usuzovali, co jim chtějí naznačit. Když některá z ryb lekla, měli to za špatné znamení. V některých oblastech světa přetrvává víra v posvátná zvířata dodnes. Jako příklad lze uvést Indii, kde se krávy stále těší všeobecně úctě.

Pavel Kovář

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2336146
DnesDnes278
VčeraVčera800
Tento týdenTento týden1861
Tento měsícTento měsíc16303

Partnerské weby

apartman banner