Normální kuchyňská sůl je nejen zbytečná, ale pro lidské tělo i škodlivá. Nachází se - stejně jako ostatní anorganické látky - všude v pitné vodě (mimo destilovanou). Může způsobovat hromadění vody v tělní tkáni, která pak vypadá houbovitě a nabobtnale. Náruživí příznivci soli mívají zpravidla vysoký krevní tlak. Podle lékařských statistik trpí vysokým tlakem nejvíce Japonci. Jsou známí jako největší spotřebitelé kuchyňsk é soli na světě.

Slaná jídla vyvolávají žízeň. Sůl se nemůže začlenit do látkové výměny a když se konzumuje ve velkém množství, nedovede ji tělo ani všechnu vyloučit. Usazuje se tedy v tělních tkáních. Velká žízeň po slaných jídlech je znamením toho, že se tělo snaží sůl rozpustit. A tak jsou orgány a tkáně zaplaveny vodou. V důsledku toho dochází k závažným poruchám. Ztvrdlé cévy a tkáně plus nahromaděná voda nedovolí srdci, aby správně fungovalo. Nejrozšířenějšími potížemi jsou nadváha a otylost. Podle statistik trpí šedesát pět procent Američanů a téměř stejný počet Evropanů nadváhou. Ovšem nikoli každá nadváha znamená nadbytek tuku v těle. V mnoha případech je nadváha způsobena zadržováním vody v tkáních. Trpí ledviny, které nejsou schopné tak velké množství soli vylučovat. Sůl se vrací do tkání, kde zůstane rozpuštěna ve vodě. Takový stav způsobuje vodnatelnost, která je doprovázena těžkými poruchami ledvin a jater. Projeví se to otoky kloubů, těla, obličeje, což je znamením, že i srdce přestává správně fungovat. Vodnatelnost je častou nemocí v civilizovaných zemích. Postupně přechází do chronického stavu a poškozuje krevní oběh do té míry, že se vytváří sněť - gangréna. Většinou je pak nutná amputace končetiny.

Lidé používají sůl v potravinách po tisíciletí, ale nikoli proto, že by ji lidské tělo potřebovalo, nýbrž jako konzervační prostředek. Pokud si stravu pečlivě vybíráme, tak dokonce sůl vůbec nepotřebujeme.
(ksa)

 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2279251
DnesDnes366
VčeraVčera734
Tento týdenTento týden3706
Tento měsícTento měsíc11500

Partnerské weby