Klasické sňatky se z našich obřadních síní pomalu, ale jistě, vytrácejí. K tomu v současné době přispívá i životní styl, kdy se objevuje nový formát singl partnerství. Toto vidění světa přitom není vůbec nahodilé. Stačí se podívat na sever Evropy, který nám díky své vyspělosti bývá dáván

za příklad. V Estonsku nebo Švédsku je model tradiční rodiny už téměř mrtvý, neboť nesezdaných párů je tam přes 30 procent. Naopak hluboce věřící Poláci nebo daňově zvýhodnění Řekové si tradiční rodinu urputně drží. Češi se pak nacházejí někde uprostřed.

V České republice považuje svatbu za zbytečnou přes milion lidí. Velkou roli v tom podle oslovených odborníků nehrají srdce a city, ale spíše to, že stát nenabízí manželským párům příliš výhod. Navíc zmizelo i dřívější společné zdanění manželů. Mnoho lidí dnes od svatby upouští také z obav, aby partnera nezavedli do dluhové pasti. Ačkoli český právní řád umožňuje zvláštní režim společného jmění, obětují mnozí i výhodu práva manželů na informace od lékaře či riskují případné komplikace v dědictví jednoho z partnerů.

V této souvislosti je třeba připomenout výsledky sociologických studií, z nichž vyplývá, že sezdané páry se dožívají vyššího věku, jsou zdravější, jejich děti jsou spokojenější a ve škole lépe prospívají. Podle jednoho výzkumu se ženatí dokonce dožívají až o devět let více než svobodní. Lidé v manželství mají nižší krevní tlak, nepodléhají užívání návykových látek ani netrpí tolik stresem či depresemi. Bohužel vdovci více inklinují k sebevraždám než muži, kteří se nikdy neoženili. Lidé v manželství však zase mnohem častěji trpí obezitou, což souvisí s tím, jak ztrácejí motivaci být stále aktivními. Vdané ženy bývají dvakrát častěji obézní než jejich svobodné vrstevnice a u ženatých mužů je to dokonce až trojnásobek.

(vel)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2043790
DnesDnes261
VčeraVčera1061
Tento týdenTento týden1322
Tento měsícTento měsíc18143

Partnerské weby