Tvrdí to v krásné árii kníže Gremin v Čajkovského opeře Evžen Oněgin komponované na Puškinovo libreto. A upřesňuje: Jak jinoch v svěžím květu let, jenž teprv rozpoznává svět, vzplát může láskou vášnivou i voják s hlavou

šedivou.

Jenže to už je alibismus, aby nějak zdůvodnil, že jeho láska k Taťáně se nerealizuje pouze v koukání na ni. Ono to s tou vášní u jinochů, kteří teprve „rozpoznávají svět“, nebývá tak divoké. Mladík touží po vyhlédnuté dívce, mučí se představami, ale aby se odhodlal k činu, na to je příliš naivní.

Nejlepší je, když získá první zkušenost za přispění zkušené dámy, která většinou bývá vdaná. Někdy se to prošvihne a je z toho malér, zejména když dáma, která zrovna vdaná není, si hodlá mladistvého kolouška podržet.

Opačný případ je také na pováženou. Myslí šedesátník, který se ožení s třicítkou, na to, jak bude vypadat za deset let? A jak – v případě, že mladá manželka je náročná – bude zeti prázdnotou jeho konto v bance?

Nastupoval jsem na zastávce do trolejbusu a všiml si, že z druhé strany dveří nastupuje i sousedka, která bydlí v našem domě o patro níž. Pozdravil jsem ji, ale ona se do mě pustila: „Co je to s vámi? Jste samá ženská, chodí jich k vám celé průvody. Jistě dumáte, která bude dneska!“

Tak jsem to schytal za mladého elektrikáře, který bydlí vedle mě, jehož bezmála dva metry výšky jsou zřejmě pro ženy mocným lákadlem. Mohl bych se, vzhledem ke svému věku, cítit polichocen, ale nepokládal jsem za nutné jí to vymlouvat s tím, že ke mně chodí jedná jediná a já k ní. Máme zkrátka každý svůj byt.

Ale vraťme se k tématu a tím je láska vášnivá, nikoli platonická. Kdo ví, jak to filozof Platón myslel, když ji odmítal, jestli mu ke štěstí stačili jeho četní žáci, o tom bych pochyboval. Ano, ke štěstí, protože nejsme příslušnými orgány vybaveni jen k plození…

S věkem sice přicházejí různá omezení (nemusím je jmenovat, že pánové), ale když jsou ti dva, mezi kterými září láska, jen trochu vynalézaví, dovedou si poradit k oboustrannému potěšení. Proč se vzdát vášně, i když je vám třeba osmdesát?

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2043735
DnesDnes206
VčeraVčera1061
Tento týdenTento týden1267
Tento měsícTento měsíc18088

Partnerské weby