Ne vždy bývá život procházka růžovou zahradou. To dobře ví ovdovělé či rozvedené ženy, kterým odešel někdo blízký. Osamělost může zaútočit i v případě, že se děti postavily na vlastní nohy, syndrom „prázdného hnízda“ lépe nebo obtížněji překonává

spousta padesátnic, šedesátnic. Ale zamyšlení nad vlastním životem, pocit prázdnoty může být s podzimními plískanicemi velice intenzivní pro každého, kdo je single. Jak si s tím poradit?

Mějte rádi sami sebe. I když někdy není snadné vyrovnat se s každodenní realitou, sebelítost člověka většinou zažene ještě více do kouta. Nečekejte, že vás ze samoty někdo osvobodí, učiní vás šťastnými. Lidé, kteří často trpí pocity osamělosti, by si měli uvědomit, že to často zrcadlí vztah k sobě samým. Důležité je zbavit se nereálných očekávání, přijímat sami sebe se vším všudy, mít se rádi. Zkuste si vzít tužku a papír a napsat, čeho si na sobě vážíte. Ovládne-li duši smutnění, špatná nálada, pochybnosti, připomeňte si tímto seznamem, jak jste výjimeční, skvělí, úžasní, chytří, zábavní, atraktivní...

Investujte do sebe. Věřte tomu, že i osamělost může mít něco do sebe, tak proč ji nevěnovat vlastnímu rozvoji? Věnujte čas aktivitám, které vylepší váš vzhled. Zajděte si ke kadeřnici, na masáž, naplánujte si wellness víkend. Když nevíte, co podniknout s volným časem, vyrazte do kina, na vernisáž, sáhněte po zajímavé knížce. Najděte si zábavu, při níž se můžete něco nového naučit, smysluplně strávit čas a zároveň potkat lidi s podobnými zájmy. Třeba výtvarný kurz, hodiny cizího jazyka, lekce tance. Nové kontakty nabízí cestování, výlety a další kulturní akce.

Vyhledejte staré přátele. Jestliže vám chybí společenský kontakt, potřebujete si s někým promluvit, je dobré obnovit vztahy s lidmi, které znáte řadu let a dlouho jste je neviděli. Může jít o spolužáky, stejně jako kolegy z práce, širší rodinu, kamarády. Snažte se osvěžit staré sociální vazby a hledat nové, které váš každodenní život osvěží.

Vyzkoušejte seznamku. Každý člověk má potenciál vymanit se ze začarovaného kruhu, najít z osamělosti vlastní cestu. I internetová seznamka může být jedním ze způsobu řešení, a to nemusíte hledat jen ideálního partnera či kamarády. Čas strávený online může někdy nahradit životní interakce, komunikační portály se mohou stát záchranným kruhem, když chybí skutečný lidský kontakt.

(se)

DODATEK

Osamění ničí zdraví. Jak potvrzují lékařské výzkumy, permanentní pocity osamělosti, deprese, jsou spojeny se zvýšeným rizikem srdečních chorob, mrtvice, vysokého krevního tlaku a také demence.

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2066907
DnesDnes76
VčeraVčera689
Tento týdenTento týden5319
Tento měsícTento měsíc13943

Partnerské weby