Předplaďte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 
1576973
DnesDnes394
VčeraVčera1318
Tento týdenTento týden4443
Tento měsícTento měsíc27057

Články

Guatemalské rituály

„Radost je jediná emoce, která léčí“, říká Dominik Tom Tetík. Zabývá se výkladem mayského stromu života, kineziologií, muzikoterapií a šamanskými technikami. Práce je pro něj prostředkem k probouzení lidí k prožívání přítomnosti a vědomému způsobu života. Hlavní cíl terapií při nemocech a psychických problémech vidí v harmonizaci energie v těle. Proto při terapiích a seminářích učí jednoduchým způsobům harmonizace - meditacím, masážím, rituálům, cvičení atd.
Jak jste se dostal k šamanismu a šamanským rituálům?
Ve 33 letech jsem opustil lukrativní zaměstnání a rok žil na horách. Zjistil jsem, že lze život prožívat jiným způsobem než ve městě prací v managementu. O rok později jsem odjel do Guatemaly. Měl jsem v úmyslu objet celý svět, ale moje cesta tam začala i skončila. Po 4 měsících intenzivní práce na sebepoznávání jsem odjel zpět do Čech, ale dalších 10 let jsem se do Guatemaly vracel. Cesta k šamanismu byla nenápadná, původně jsem se jím nechtěl zabývat.
Odkud nebo od koho jste čerpal - čerpáte poznatky a informace?
Vše získávám z vlastních zkušeností a prožitků, z cest a setkání. Při první návštěvě Guatemaly jsem se setkal se svým učitelem Billem Clementsem. Sledoval jsem tenkrát, i při dalších návštěvách, jakým způsobem léčí místní lidi, jak potomci Mayů pracují s duchovním vedením lidí, léčením a předáváním moudrosti. Práce Billa je velmi inspirativní. Jeho vyjadřování a jednání v lidech vzbuzuje důvěru, otevírá je léčení. Místní lidé jsou dost nedůvěřiví, tradiční mayské léčení považují za čarodějnictví, díky genocidě USA v období občanské války v letech 1960 - 1996. Také používání moderních přístrojů při léčení se tam lidé bojí. Bill pracuje například s přístrojem Biostimul, který vypadá jako vejce. Pojmenoval ho vejce krocana, což vzbuzuje v lidech smích a nebrání se jeho použití. Při práci s duchovními učiteli a šamany jsou záměrně na mimosmyslové úrovni předávány informace. Člověk, který informace přijímá, musí mít mysl uvolněnou a otevřenou. Pak pomocí intuice čerpá z tohoto informačního pole. Prakticky jsou veškeré informace obsažené v prostoru, dosažitelné pro každého z nás. Naše omezení nám ale nedovolují je přečíst, využít. Šamani a duchovní učitelé jsou prostředníky, kteří nás s informacemi propojí.
Liší se rituály šamanů v Guatemale - Zemi stromů - od rituálů šamanů z jiných koutů světa?
Ve své podstatě ne. Naše oči sice vidí něco jiného, ale princip fungování rituálů je na celém světě stejný. Duchovní učitelé v Guatemale mají krásné a barevné rituály. Každý národ, každý kmen má svůj způsob provádění rituálů, ale zákonitosti stejné. V Guatemale se při rituálech nepoužívají psychotropní rostliny, pracuje se pouze s myslí a energií. Já začal dělat rituály v Čechách až v posledních šesti letech. Zpočátku sám pro sebe, pak se skupinou přátel. Loni přijel do Čech významný duchovní učitel Guatemaly Tata Pedro. Jeho návštěva byla pro mě impulzem k tomu, abych v tom pokračoval intenzivněji. Propojuji místa a lidi, učím je, jak s rituály pracovat. Díky rituálům lze vyřešit spoustu problémů nejen v mezilidských vztazích. Rituály vrací lidi k přirozenosti, dávají jim určitou zkušenost a moudrost. Už nedělám rituály sám, spolupracujeme v páru - muž a žena.
Používáte při rituálech nějaké speciální nástroje?
K harmonizaci těla využívám bubny, flétnu, tibetské mísy, vykuřovadla a moxu, práci s energií těla a masáže. Při závažnějších onemocněních a po zkušenostech z Guatemaly využívám také nástroje moderní techniky - léčivé světlo Biostimul, případně přístroj Zapper a pulzní magnet. S tím pracují i guatemalští léčitelé a šamani. K udržení harmonického stavu a zdraví používám i byliny a produkty z nich. Stejnou filozofii má i můj učitel Bill Clements. Bylo mu 42 let, když mu při masáži chiropraktik zlomil krční obratel, což ho na 2 roky pohybově naprosto paralyzovalo. Jeho dědeček byl indiánský šaman, který ho už v dětství učil. Bill, díky svému úrazu, začal s těmi znalostmi pracovat. V tom čase měl i sen, který ho volal do Guatemaly. Od té doby tam žije a pracuje, vyléčil spoustu lidí, a to i z nemocí považovaných za nevyléčitelné.
Co v České republice lidé asi nejvíc postrádají, co je podle vás nejvíc trápí a co potažmo vede k jejich neduhům?
Na hmotné rovině jsme zabezpečeni, neohrožuje nás válka, máme svobodu v pohybu po světě, čerpání informací, nechybí nám nic. Ale jsme obecně více naladěni na negativní vnímání světa - díky strachu a naučeným vzorcům myšlení. Vnímám, že lidé leckdy nemohou najít vnitřní klid a dojde jim to až s příchodem nějaké životní krize - nemoci, psychického problému. Až pak mají chuť něco změnit a vyzkoušet cesty, které se jim dříve zdály divné a nepotřebné. Po revoluci byl u nás populární přístup práce na osobním růstu hlavně v rovinách vnímání jemnohmotných energií - andělé, reiki. Ale je třeba pracovat také jiným způsobem, se stinnými stránkami - se strachy a závislostmi. I tyto stránky je třeba přijmout a pracovat s uzemněním, s tématy prvních tří čaker (sexuální síla, tvořivost, pocity - emoce). Přes tato témata lze vědomě pracovat s egem, představou o nás samých. Nástroji mohou být bubnování, tanec, zpěv...
Měl byste pro naše čtenáře nějaký univerzální tip, něco, co by pomohlo všem?
V dnešním světě jsme vystaveni stresu. Stres je chlad, v těle tím vzniká energetická disharmonie. Hodně o tom mluví i tradiční čínská medicína. Řadu neduhů lze vyléčit jednoduchou metodou dodání energie ohně do těla. Nejuniverzálnější levnou a dostupnou metodou pro takový způsob harmonizace je moxování. Po 10 ti dnech moxování každý na sobě pocítí, jak tato metoda funguje. Může pomoci i světelná terapie, já pracuji s kvalitním polarizovaným světlem na třech barevných frekvencích - červená, modrá, zelená. Lidské bytosti jsou světelné bytosti, proto nás může světlo léčit. Jediným přirozeným zdrojem polarizovaného světla je měsíční záře, což věděli lidé už před tisíci lety. Univerzální tip je - žijme v radosti a věnujme se činnostem, které v nás radost probouzí. Ptáte-li se jak na to, osvědčené je jít cestou sebepoznávání, rozpomenout se, co nám radost přináší.
Děkujeme za rozhovor. (zem)
Kontakt: www.tetik.info, www.guatemaya.cz.

Planety radí i varují

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

Počasí Ústí nad Labem - Slunečno.cz

Partnerské weby