Předplaďte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 
1576973
DnesDnes394
VčeraVčera1318
Tento týdenTento týden4443
Tento měsícTento měsíc27057

Články

Moc ohňových rituálů

Rituál je situace či chvíle, kdy soustředíme svoji mysl na jednu činnost. Oheň se používá v mnoha kulturách na zesílení účinku rituálu a jako prostředník mezi naší myšlenkou a stvořením reality. Pro Maye je bohem Slunce, představuje ho oheň. Proto je i při mnohých rituálech zapalován posvátný oheň a obrací se k němu pozornost. O ohňových rituálech nám mnohé prozradil Dominik Tom Tetík, který s nimi pracuje. Zkušenosti získává a neustále doplňuje od šamanů v Guatemale.
Jaký mají ohňové rituály význam?
Pro všechny přírodní národy a staré civilizace i kultury byly rituály klíčovým momentem změn a samozřejmou součástí života. Některé původní rituály převzala a přetvořila dle svých záměrů křesťanská církev, a tak v dnešní době často dochází ke zkreslenému pochopení toho, co to rituál - obřad - ceremonie je. Kromě přechodových rituálů (křtiny, svatby, pohřby) mají i v naší kultuře, vycházející ze slovanské a keltské historie, velkou tradici právě rituály ohně. Oheň při rituálech působí jako mocný pomocník. Rituály ohně jsou silné, nejsou podmíněné určitými událostmi, vychází vždy z přítomnosti, z daného okamžiku, zúčastněných bytostí a jejich záměrů. A průběh nemusí být nutně vážný. Veselí a radost spolu se záměrem dělají zázraky. Při rituálech hrajeme na bubny, flétny a další přírodní nástroje. Inspiruji se moudrostí guatemayských duchovních učitelů a mayskými rituály, u nichž cítím velkou podobnost s dávnými rituály Keltů. Při posvátných ohních jsem zažil trvalé změny fyzických těl a proměny chování lidí. Síla rituálu vždy závisí na všech přítomných. Hodně určuje také šaman nebo duchovní vůdce - učitel.
Máte nějaké zážitky, které se vám hluboko vryly do paměti?
Před 11 lety jsem strávil čtyři měsíce s mým učitelem Billem a při jednom rituálu se můj kamarád - Stephen - začal svíjet v jakési zvláštní křeči těla. Vypadalo to, jako by ho někdo držel a lechtal. Bill k němu po chvíli přistoupil, my ostatní stáli kolem. Následovala rychlá akce - jako když chcete naráz někoho přeprat, pohladit a svléknout. Nedá se to popsat. Energie, jež panovala kolem, i pocity v našich tělech byly velmi intenzivní, šlo o směs strachu a očekávání. Proběhlo to během chvilky, ale příprava rituálu trvala 3 hodiny a pro Billa ještě více, protože rituál se chystá i několik dní předem, aby jeho energie byla silná a zacílená. Bill mi potom řekl, že stáhl černou energii v podobě hada z oblasti pánve Stephena. Po několika měsících lékaři konstatovali, že se stal zázrak. Stephen totiž odmalička neměl funkční jedno varle a medicína to hodnotila jako neměnný stav. Jenže najednou bylo vše jinak! A tohle není zdaleka jediný podobný případ.
K čemu lze rituály využít, v jakých sférách nám mohou pomoci?
Mohou posloužit ke každodennímu uvolnění, k odpočinku. Rituálem může být i zapálení svíčky nebo práce s vykuřovadlem. Ačkoli to trvá třeba jen 5 minut, může to mnohé v našich životech změnit. Rituály nás vrací do přítomnosti, pomáhají nám, abychom byli sami sebou. Žít v přítomnosti, tady a teď, nás vede k vědomému prožívání života a ke svobodné volbě. Umožňuje nám to naslouchání přirozenosti a intuici. Lze potom prožívat život v radosti a podle vlastních představ. Rituál má vždy nějaký záměr nebo i více záměrů. Může být poděkováním prostoru, vesmíru, Zemi, lidem. Může se provádět pro vyčištění domu nebo místa, pro očistu těla a duše, pro oslavu čehokoli, pro odstřižení od závislostí a odstřižení napojení na situace a lidi, pro hojnost, pro lásku, začátek vztahu, ukončení vztahu, požehnání atd. Já při práci vykládám zúčastněným i Mayský strom života, spolupracuji také s dalšími lidmi, kteří umějí zacházet například s tarotem, jsou odborníky na jiných úrovních a pomáhají mi v tom, aby každý pochopil a zpracoval, co potřebuje. Tomu, kdo má chuť změnit svůj život, potřebuje podpořit své plány, odstřihnout se od minulosti a podobně, mohu pomoci a rituál s ním provést, naučím ho, jak rituál dělat a udržovat si tak nadále jeho energii. Pomáhám lidem založit rituální ohniště, které mohou k rituálům používat. Vysvětluji a učím je, jak rituály fungují a jak je opakovat, umocnit jejich sílu. Pro umocnění síly rituálního ohně je nutná vědomá práce se záměrem a dobré je pracovat s informacemi z místa, kde se rituál koná. To potom dává rituálu jiný rozměr. Lidé, kteří se chtějí s rituály a jejich účinky seznámit, mohou přijít na akce, které pořádáme na různých místech ČR. Letos v létě u nás navíc budou opět na návštěvě duchovní učitel Tata Pedro a Nan Shuni.
Je mezi lidmi o některý záměr rituálů zřetelně vyšší zájem?
Mnohé jedince ke mně přivádí spíše zvědavost, chtějí jen rituál vidět a zažít, nemají konkrétní představu. Hodně lidí ale chce něco udělat pro rodinu, řeší vztahy, lásku k druhému člověku, rádi by podpořili svou finanční situaci.
Co je k provedení rituálů zapotřebí?
Zapotřebí jsou jen čistá duše a šaman, který ví, co chce udělat, a přitom je energeticky na vyšší úrovni než to, s čím chce pracovat. Fajn jsou bylinky, hodně používám šalvěj, palo santo, také kadidlo a kámen šamanů - obsidián. To také balím lidem do „šamanském uzlíčku“ na práci domů spolu s vysvětlením, jak s tím pracovat. Používají se i svíčky, šišky z lesa, kůra a smola ze stromů, další přírodniny.
Lze říci, za jak dlouho se účinky rituálu projeví?
Projeví se okamžitě, jde pouze o to, zda a jak jsme schopni změnu vnímat, co očekáváme a co chceme změnit. Odřezával jsem stovky lidí od napojení na situace a osoby, všichni mi hned druhý den hlásili sami od sebe změnu a výrazný posun, někdy až nevysvětlitelné jevy. Mám jeden veselý příklad s dcerkou. Po rituálu křtu, během něhož byla pokřtěna jako černá puma, lezla dva týdny ze schodů po čtyřech a měsíc za ní v řadě chodily tři naše kočky, spaly u ní, sedaly pod její židlí. Ty kočky máme tři roky a nikdy nic takového nedělaly, dcera také po čtyřech schody nezdolávala. Asi to víc komentovat nemusím.
Děkujeme za rozhovor. (zem)
Kontakt: 777 690 979, www.tetik.info, www.guatemaya.cz

Planety radí i varují

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

Počasí Ústí nad Labem - Slunečno.cz

Partnerské weby