+ Dokážete odhadnout kolik lidí žilo na naší planetě v době kamenné, tedy zhruba před 40 tisíci lety? Touto otázkou se zabývali vědci z univerzity v Kolíně nad Rýnem a došli k překvapivému závěru. V té době totiž žilo na Zemi jen 35 kmenů. Každý z nich čítal asi 40 jedinců. Dnešní lidé mají

tedy společných jen asi 1 500 předků. Ti mohli z nejrůznějších důvodů snadno vymřít. Díky jejich odolnosti a přizpůsobení nehostinným podmínkám má tedy dnešní lidstvo štěstí, že na tomto světě přežilo. Planetu Zemi v současnosti obývá na sedm miliard lidí. Ještě před pouhými šedesáti lety to však bylo o čtyři miliardy méně.

+ Britští vědci se chystají na misi na výzkum latimérie podivné, které se také někdy říká dinosauří ryba. Ještě ve 30. letech minulého století se předpokládalo, že je tento druh dávno vyhynulý. V roce 1938 však rybáři ulovili živou latimérii u břehů Jižní Afriky a od té doby byla zaznamenána řada případů, kdy ji lidé mohli vidět. Její silné ploutve se částečně podobají končetinám čtyřnohých suchozemců a ne neprávem je považována za živoucí fosílii, mnohem starší než dinosauři. Přežívá v kamenitých terénech ve veliké hloubce v místech, kde se nedá rybařit. Vědci doufají, že budou mít štěstí a pátrání v okolí Seychel přinese o tomto druhu nové informace.

+ Americký antropolog Andrew Gillreath-Brown objevil v univerzitním archivu ve státě Washington zcela náhodou dva tisíce let starý nástroj, který domorodí obyvatelé Severní Ameriky používali k tetování. Jednalo se o asi devíticentimetrovou dřevěnou rukojeť svázanou listy juky, jež držela dva souběžně umístěné kaktusové ostny, které obsahovaly zbytky tetovací látky. Pro historiky má tento nález obrovský význam, protože se dosud soudilo, že zdejší dávní obyvatelé tetování nepraktikovali. Na zachovalých lidských ostatcích z území USA totiž dosud zaznamenáno nebylo.

(ls)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2767834
DnesDnes148
VčeraVčera975
Tento týdenTento týden1123
Tento měsícTento měsíc15517

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab