Pocity osamělosti prožívá značné množství lidí. Dokonce i ti, kteří nám připadají veselí, sympatičtí a společenští. Přitom vyrovnat se s osamělostí není nic snadného, neboť je spojena se silnými emocemi. I ty se však podařilo mnohým překonat a nakonec se

stát určitým vzorem pro ostatní, kteří teprve tápou a ptají se, co mají udělat pro to, aby svoji osamělost zvládli.

V první řadě je třeba si uvědomit, že takovouto situaci je možné změnit, neboť není trvalá a navíc podobné pocity prožívá mnoho lidí. Každý by však měl začít sám u sebe a nebýt ke svému "já" tolik náročný. Jde ovšem rovněž o to, vytvořit si zdravé návyky v jídle, zrovna tak jako v tělesném pohybu a dopřát si dostatek spánku. Doba, ve které je člověk osamocen, by se též měla vhodně využít k nejrůznějším tvůrčím schopnostem a k osvojování nových dovedností.

Pokud se jedná o kontakty a vztahy s druhými lidmi, je dobré nesoudit je na základě dřívějších nebo dokonce dávných zkušeností. Je na místě vážit si svých blízkých i jejich jedinečných vlastností a právě tak se pokusit vytvořit okruh dobrých přátel. Vždyť udělat něco pro druhé - třeba jen vyslat k nim příjemný úsměv, milé slovo či potěšit nějakou maličkostí - dokáže vyvolat nebo navodit pocit, že vás ostatní potřebují, což je účinnou zbraní proti osamělosti.

Dokonce i v manželském svazku se dá někdy žít s pocitem osamělosti. V tomto případě není dobré očekávat, že váš partner uspokojí vaše citové potřeby. Spíše pak platí zásada naučit se vycházet si vzájemně vstříc a podporovat jeden druhého. Osamělost pomáhá překonávat snaha popovídat si s druhými a zároveň být i dobrými posluchači, zaměřovat se na jiné lidi, na jejich zájmy, než jen na sebe. Lepší je připustit si pocit osamělosti a promluvit si o tom s důvěryhodným člověkem. Někteří osamělí jedinci - často to bývají muži - se snaží takovéto problémy řešit alkoholem. Tím se ovšem svých problémů nezbaví, a když, tak pouze na chvíli, neboť časem opět vyplavou na povrch. K překonání pocitu osamění pomáhá snaha odpouštět těm, kteří vám kdysi ublížili, najít k nim opět cestu. To bývá sice někdy velmi nesnadné, ale za pokus to určitě stojí.

(pk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2733649
DnesDnes104
VčeraVčera560
Tento týdenTento týden1799
Tento měsícTento měsíc2257

Partnerské weby

apartman banner