Co se vlastně skrývá za tímto pojmem? Je to kritika? Výtka? Skrytá pochvala? Přechytračelost a nadřazenost druhé strany? A co přesně znamená „konstruktivní“? Nevím, jakou máte zkušenost vy, ale odhaduji, že mnoho z nás má pocitově i s dobře

myšlenou konstruktivní zpětnou vazbou spojenou především kritiku, útok, nelibost. Byť je to většinou dobře myšleno, už slova jako: „Dám ti zpětnou vazbu, zaměstnanče, posadíme se spolu nad tvým ročním hodnocením,“ v nás většinou nevyvolá úplně pozitivní pocity. Pokud něco vnímáme jako kritiku či negativní hodnocení nás nebo naší práce, mozek ihned přehodí do módu totálního nasazení, sebeobrany a možná i drsného útoku, boje, odporu nebo uzavření. A jestli je konstruktnivní, nebo ne, to nás v tu chvíli vážně nezajímá.

Cokoliv, co v nás vyvolá byť jen malý pocit nekomfortu, ohrožení našeho bezpečí, jistoty, názoru či statusu, zaktivuje úžasnou část našeho mozku – limbický systém, který patří k vývojově starším „udělátkám“ mozku. Už to nám asi trochu napoví, že když nás tolik let provází vývojem, nese si v sobě prastaré informace, které nejsou pro dnešní dobu vždy úplně užitečné. Každopádně se tato mrška ihned probudí k velmi aktivní činnosti, jakmile je trochu podrážděna.

Upozornění nebo pouhý náznak našeho sebemenšího pochybení díky ní vnímáme jako „životní hrozbu“. Opravdu, mozek tuto situaci vyhodnotí za „život ohrožující“. A tak reagujeme. Repertoár našich reakcí by se dal shrnout následovně:

Zmrzneme – stáhneme se, necháme na sobě dříví štípat, stojíme a ani nedutáme, ostatní funkce mozku v té chvíli mají „dovolenou“. Mlčíme, zíráme. Jaký myslíte, že má konstruktivní zpětná vazba na člověka v tomto stavu vliv? Jaký má pro něj přínos? Jak zvládne racionálně vnímat sdílené informace?

(pokračování v příštím čísle)

IRENA HOUDKOVÁ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2767831
DnesDnes145
VčeraVčera975
Tento týdenTento týden1120
Tento měsícTento měsíc15514

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab