Český statistický úřad zveřejnil podrobný vývoj sňatků v našich zemích za posledních sto let a došel k závěru, že v jednotlivých obdobích docházelo i v tomto směru k určitému nepřehlédnutelnému kolísání. Během 20. a počátkem 30. let minulého století patřily

sňatky k velice častým. Tento vývoj přerušila až velká hospodářská krize s II. světovou válkou, kdy byl výrazně ovlivněn vstup mužů a žen do manželství.

Vliv relativní hospodářské prosperity od konce 50., v6 0. a 70. letech minulého století s sebou přinesl i zvýšený počet sňatků. Tou dobou u nás docházelo též k masivní bytové výstavbě, takže se utvářely vhodné podmínky i pro nově vzniklá manželství. Svůj vliv zde sehrála též populační politika koncem sedmdesátých let 20. století. Rapidní zlom v uzavírání sňatků nastal počátkem devadesátých let se změnou životního stylu a s odkládáním sňatků do pozdějšího věku. Snížené uzavírání sňatků vrcholilo kolem roku 2008, kdy jsme u nás prožívali hospodářskou krizi a poté se pokles zastavil. Během dalších let pak trend v uzavírání sňatků začal opět zvolna stoupat. Pro srovnání si uveďme, že zatímco v roce 2013 u nás uzavřelo sňatek 43 500 párů, v roce 2017 to již bylo 52 567 manželství.

Většina uzavřených sňatků se odehrávala na území České republiky, nicméně někteří lidé je uzavírali též v zahraničí. Jednalo se zhruba o tři až pět procent případů, kdy jeden ze dvojice byl obvykle cizinec. V 68 procentech případů pak vstupovali snoubenci do manželství poprvé jako svobodní, na druhém místě lidé rozvedení a objevily se i takové případy, kdy sňatek uzavírali někteří již poněkolikáté. Z hlediska vzdělání vstupovali do manželství nejvíce lidé s dokončeným středním vzděláním a dále vysokoškoláci. Celkově se dá říci, že do manželství vstupovali obvykle lidé, kteří nemají příliš rozdílné vzdělání.

Pokud se zaměříme na rozložení sňatků během roku, tak zde existuje jistá nerovnoměrnost. Většina jich je totiž uzavírána spíše v letních měsících, než v zimě. Vyniká zde zejména měsíc červen. Z důvodů pověrečných tradic patřil dříve k "nešťastným měsícům" v uzavírání manželství hlavně květen, ale to už pro dnešní generace nehraje významnou roli. Když se podíváme, ve kterých dnech se většina sňatků odehrála, vede jednoznačně sobota a po ní následuje pátek. Výběr svatebního dne je také často ovlivněn „magickým“ datem. Zatím nejúspěšnější se stala sobota 7. 7. 2007, ale také data 8. 8. 2008 či 9. 9. 2009 a v menší míře i 12. 12. 2012 byla z hlediska sňatků velmi silná.

(kov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2767835
DnesDnes149
VčeraVčera975
Tento týdenTento týden1124
Tento měsícTento měsíc15518

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab