Ohlašuje nová hvězda návrat Mesiáše?

Letos na Tři krále, tedy 6. ledna, oznámili na tiskové konferenci profesor astronomie Lawrence Molnar (z Calvin College) a jeho studenti, že kolem roku 2022 očekávají vznik nové hvězdy v souhvězdí

Labutě.

Spojení dvou hvězd

Ke vzniku má dojít po kolizi dvojhvězdy, binárního hvězdného systému s názvem KIC9832227. Tým astronomů si již v roce 2013 všiml, že se oběžná rychlost těchto hvězd zrychluje, a zaměřil na dvojhvězdu pozornost. Ač je dvojice hvězd vzdálená od Země 1 800 světelných let, exploze bude viditelná pouhým okem a výsledná červeně zářící nova se na nějaký čas stane jednou z nejjasnějších na nebi (bude prý zářit jako Polárka, ale nepředčí Sirius nebo Vegu). To by jí mělo vydržet po dobu zhruba tři až šest měsíců, potom začne postupně slábnout a do tří let získá její jas určitou konstantní podobu.

Podle výpočtu vědců se má nová hvězda objevit v roce 2022. Je však dost těžké něco takového přesně spočítat, takže i mírná odchylka může jev posunout o řadu let. A za zmínku možná stojí i fakt, že ačkoli výzkum jevu začal teprve před 4 lety, samotný hvězdný výbuch už vlastně proběhl (vzhledem ke vzdálenosti od planety Země) před 1795 lety, tedy v letech 221 až 222.

Konspirační teorie

Souhvězdí Labutě v oblasti severního kříže hrálo v historii lidstva v řadě kultur poměrně důležitou roli. Dalo se tak čekat, že se brzy objeví zajímavé spekulace a hypotézy navazující na mytologii a náboženské odkazy.

Izraelský rabín Josef Bergr z Jeruzaléma například již vystoupil s tvrzením, že vesmírná událost potvrzuje biblické proroctví o druhém příchodu Mesiáše. Poukazuje na verše rabína Mosese ben Maimona (říkalo se mu Rambam) pocházející z 12. století. A dodává, že také kabalistický spis Zohar uvádí, že proces spasení bude provázet objevení několika hvězd a zmiňuje i to, kolik těchto hvězd bude a jakou budou mít barvu.

(nam)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500095
DnesDnes389
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden2785
Tento měsícTento měsíc11441

Partnerské weby

apartman banner