Václav I., zvaný též jednooký (1205 – 1253), měl veliký problém se svým mladším bratrem Přemyslem, který se spojil s rakouským vévodou Fridrichem z rodu Babenberků. Cílem bylo odtržení Moravy od Čech. Následující pověst je zasazena do prostředí Bítova, jednoho z nejstarších a největších hradů, který

stojí u Vranovské přehrady. Přemysl s Fridrichem se snažili Bítov dobýt, ale zdejší posádka stála za českým králem. Ten se jim vydal na pomoc. Traduje se, že král nesnášel zvuk kostelních zvonů, ale bubnování mu zřejmě nevadilo. Jinak by neuposlechl rady znojemského purkrabího Bočka, který měl obavu, že vojsko krále je nejen nepočetné, ale všichni rytíři v něm nemusí být k svému pánovi zrovna loajální.

Taktika bojové lsti

O co šlo? Boček nařídil bubeníkům, aby bubnovali hlasitě a se vší vervou. Vznikne ohlušující vřava, kterou posílí také rytíři údery meči do štítů. Nepřítel usoudí, že se k němu blíží vojsko velice početné a předem bitvu vzdá. Jak se ukázalo, rada to byla vážně nad zlato. Vojsko proradného bratra a vévody Fridricha se dalo na zbabělý útěk a Bítov byl osvobozen. Spojení Moravy s Čechy pak zachráněno. A dosud nesmiřitelní bratři? Rodinnou pohodu prý zachránila jejich matka, Konstancie Uherská, která je usmířila. Přemysl se musel Václavovi omluvit a jejich otec, který měl lví podíl na vzniku Zlaté buly sicilské, se nemusel obracet v hrobě.

Lenka Stránská

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2767839
DnesDnes153
VčeraVčera975
Tento týdenTento týden1128
Tento měsícTento měsíc15522

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab