Podle staročeských kalendářů se v tomto čase uplatňuje juliánská obleva, vztahující se ke svaté Juliáně (16. 2.), ale poté by měla do povětrnosti zasáhnout poslední etapa tuhé únorové zimy, kterou je petrská zima s vazbou na Stolování svatého

Petra (22. 2.). Z pranostických světců přichází nyní ke slovu také svatý Simeon (18. 2.), který se ohledně rýmu v pranostikách objevuje jako Šimon. Pokud zalistujeme v teplotních rekordech pražského Klementina, zjistíme, že 16. února 1998 zde teplota vystoupila na 15,4 stupně Celsia, zatímco roku 1827 klesaly teploty hluboko pod nulu, neboť 17. února to bylo minus 20,6 a 19. února minus 21,5 stupně Celsia.

Ve dnech kolem poloviny února období tuhé únorové zimy v dlouhodobém průměru polevuje. Jedná se o znamení, že ke slovu přichází tzv. juliánské oteplení. Jeho pravděpodobnost se pohybuje od 65 do 70 procent: "Když předchozí Valentin (14. 2.) zimu pustil, každý další svatý ji pustí. O svaté Julianě (16. 2.) připrav vůz a schovej saně. Svatá Juliana na oráče zavolala. O svatém Šimoně (18. 2.), schází sníh ze stráně."

Někdy se už může zdát, že juliánskou oblevou zima definitivně končí svoji vládu. Avšak v téměř 60 procentech přichází ještě kolem 19. února chladnější mezičas, kterým je petrská zima. Svědectví o tomto návratu zimy uložili pozorovatelé povětrnosti do některých pranostik: "Den svatého Petra Stolování zimu ještě nevyhání. Svatý Petr vládne mrazem. Do Petra není tepla. Přijde-li na Stolici svatého Petra mráz, zima již na dlouho neožije."

Pranostiky i přes dlouho očekávanou jarní pohodu všeobecně soudí, že únor by měl až do svého konce zůstat ještě ve znamení zimy, což se potom příznivě projeví na další chod počasí i úrodu: "Když půlnoční větrové v únoru stále silné jsou, bývá dobrá úroda. Když větrové na konci února uhodí, moc obilí se na poli urodí. Je-li v únoru zima a sucho, bývá horký srpen." Při mrazivém anticyklonálním počasí se v únoru obvykle dostavují silné mlhy i smogové situace. Pranostiky pak hodnotí mlhy následovně: "Mnoho mlh v únoru přivodí mokré léto. Kolik hustých mlh si únor splete, tolik lijavců budeme mít v létě. Časté mlhy v únoru - plné košíky hub v létě."

PAVEL KOVÁŘ

 

PATRONI A OCHRÁNCI ÚNOROVÝCH DNŮ

SVATÝ BLAŽEJ (3. 2.). Přestože je zima ještě v plném běhu, dostal se sv. Blažej do pranostik v souvislosti s náznaky prvního možného oteplení na začátku února. Jinak se však jedná o patrona větrů a s tím i spojených řemesel, tedy větrného mlynářství a hry na dechové nástroje. Kromě toho je svatý Blažej též patronem při krčních nemocech.

SVATÁ VERONIKA (4. 2.). Do pranostiky se sv. Veronika dostala v souvislosti se sněhem, jinak údajně patřila k doprovodu Ježíše Krista, kterému také podala roušku k otření obličeje. Stala se patronkou farních hospodyň, pradlen tkalců lnu a švadlen. Je vzývána za dobrou smrt, při těžkých zraněních a krváceních.

SVATÁ AGÁTA (5. 2.). Rovněž svatá Agáta se do rčení o počasí dostala pro množství sněhu v tento čas. Při pátrání po její skutečné totožnosti zjistíme, že to byla mučednice, která se stala patronkou proti moru, hladu a ohni i ochránkyní sklářů.

SVATÁ DOROTA (6. 2.). Svatou Dorotu začlenily pranostiky mezi své sněhové výroky. Jinak ovšem tato osoba žila v Malé Asii, kde byla umučena. Tuto únorovou světici si za svoji patronku zvolili květináři a zahradníci.

SVATÁ SCHOLASTIKA (10. 2.). V pranostice připomíná možnost zesílení únorových mrazů, avšak jejím skutečným činem bylo založení kláštera v Monte Kassine. Po smrti kolem roku 542 v Itálii se stala patronkou benediktinského řádu, ochránkyní proti dešti a lidé ji vzývali často proti blesku.

SVATÝ VALENTIN z Terni (14. 2.). Biskup Valentin žijící ve 3. století se stal mučedníkem. Představuje patrona mládeže, cestujících a včelařů. Bývá vzýván za dobrý sňatek.

SVATÁ JULIANA (16. 2.).Ve druhé polovině února se může už mrazivé počasí zlomit, a proto na svátek sv. Juliany pranostiky připomínají, že se saně budou již brzy měnit na vůz. Původně se však jednalo o mučednici, která byla sťata mečem.

SVATÝ MATĚJ (24. 2.). Apoštol Matěj žil v Palestině a Etiopii v 1. století. Patří k patronům stavebních řemeslníků, řezníků, cukrářů, kovářů a krejčích. Je vzýván proti černému kašli, neštovicím a proti manželské neplodnosti.

(kov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2672917
DnesDnes617
VčeraVčera950
Tento týdenTento týden1567
Tento měsícTento měsíc17809

Partnerské weby

apartman banner