V Novém světě bylo objeveno asi sto druhů halucinogenních rostlin, všeobecně je znám například peyotl.

Aztécké slovo peyotl původně znamenalo zámotek

brouka. A skutečně, střed kaktusu zámotek připomíná. Tato halucinogenní rostlina, známá rovněž jako „meskalinové knoflíky“, patří ke skupině psychoaktivních kaktusů z Nového světa, které obsahují meskalin (až 0,58 %). Autor knihy Kulturní alchymie Richard Rudgley o něm píše:

„Peyotl roste v Texasu a severním Mexiku v oblasti pouště Chihuahua. Sbírá se tradičním způsobem, a to tak, že se odstraní pouze ta část kaktusu, která vyčnívá nad zemí, a hlavní kořen se ponechá nedotčený v zemi, aby z něj mohly vyrůst další kaktusy. Požitkářští sběrači v některých oblastech v 90. letech minulého století ohrozili jeho výskyt tím, že vytrhávali celou rostlinu i s kořeny. Pro porovnání s tímto přístupem pojímali mexičtí indiáni Huičolové vyhledávání peyotlu jako náboženskou pouť.

Objevení kaktusu s pěti žebry (tj. členěného do pěti částí) je považováno za zvlášť šťastné, neboť tato číslice je pro Huičoly posvátná a je symbolem dovršení.“

Osobitý systém obřadů

Mnozí anthaopologové, zabývající se studiem využití peyotlu, se domnívají, že rituály Huičolů v sobě zachovávají praktiky pocházející z doby před dobytím těchto území Španěly. Jiní badatelé jsou přesvědčeni, že Toltékové Čičimekové používají peyotl stovky let.

Do roku 1880 si používání peyotlu našlo své místo mezi Kiowy a Komanči, kteří vypracovali svůj osobitý systém peyotlových obřadů. I přes dřívější odpor křesťanských misionářů dodnes existují mnohé komunity, ve kterých hraje peyotl hlavní úlohu. V roce 1970 byl odhadován počet členů Americké církve původních obyvatel (která v sobě spojuje smíšené prvky křesťanské morálky a peyotlového kultu) na 250 tisíc na území USA a Kanady.

Naproti tomu Apačové považovali peyotl za ztělesnění zla a jeho halucinogenní účinky pro ně nebyly posvátným zjevením, jako v některých jiných indiánských komunitách, ale bludem.

A co říci na závěr? Že český cestovatel a entograf Alberto Frič (1882 - 1941) napsal knihu „O kaktusech a jejich narkotických účincích“. V této knize popisuje některé vlastní i cizí meskalinové zážitky.

(kýr)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2733630
DnesDnes85
VčeraVčera560
Tento týdenTento týden1780
Tento měsícTento měsíc2238

Partnerské weby

apartman banner