Četla jsem knihu Divoké labutě od čínské spisovatelky Jung Chang. Velice mě tam zaujala pasáž o tzv. Bosých lékařích, neboť hlavní hrdinka knihy ve svých osmnácti letech na vesnicích léčila lidi, ačkoli neměla vzdělání ani předchozí medicínské zkušenosti. Používala přitom pouze tradiční čínskou medicínu?“ ptá se čtenářka

Olga z Kroměříže.

Bezpochyby ano, ale nejprve si pojďme povědět o Bosých lékařích něco více. Dnes už víme, co obnáší tradiční čínská medicína. Akupunkturu, aromaterapii, diety a cvičení taj-či však nelze přeceňovat. Jak to tedy bylo v Číně v polovině 60. let minulého století? Musíme si uvědomit, že čínské zdravotnictví na tom nebylo s materiálním vybavením nejlépe. Bez přehánění bychom mohli konstatovat, že vlastně velice špatně. Zvláště nedostupná byla lékařská péče ve venkovských regionech. Vždyť pouhá dvě procenta z celkového množství Číňanů žila ve městech.

Navíc Mao Ce-tung neměl v oblibě vzdělance a mnoho jich za dobu své vlády nechal fyzicky zlikvidovat či zavřít do vězení. A ostatním lékařům se na venkov dobrovolně příliš nechtělo.

Jak z toho ven? Proč tedy neudělat lékaře z rolníků? Tedy především ti politicky nejspolehlivější si jimi zasloužili být, domníval se Mao. A tak byly zorganizovány kurzy v nemocnicích, které trvaly nanejvýš půl roku.

Na nádor s akupunkturou?

Vesničané, z nichž mnozí byli jen pologramotní, pak odjeli léčit. Říkalo se jim Bosí lékaři a ve své době jich bylo vyškoleno na 150 tisíc. Nemocní k nim přicházeli, popsali příznaky svých neduhů a oni nahlíželi do medicínských příruček, co na zmíněnou nemoc funguje. Samozřejmě léků bylo nedostatek, a tak přicházela ke slovu tradiční čínská medicína, kterou Mao velice prosazoval. Nejznámější knihou v tomto směru byl tzv. Manuál Bosých lékařů, kde se tehdejší „rychlolékaři“ mohli dozvědět i něco o hygieně a diagnostice. Ovšemže to nestačilo, a tak podstatnou část knihy tvořily rady, jak léky zcela nahradit medicínou přírodní. Ta pak byla vyhlášena za jedinou správnou a nazvána právě „tradiční čínskou medicínou“. Ke cti odpovědných činitelů však nutno připsat, že Manuál byl neustále znovu vydáván a jeho obsah rozšiřován. Takže ne pouze bylinkami, ale i konvenčním způsobem se dá léčit, dozvěděli se čínští zdravotníci.

Lze vyléčit nádor použitím akupunktury? Manuál odpovídal, že nesporně ano. O tradiční čínské medicíně se posléze dozvěděl Západ a dlužno říci, že jeho obyvatelé měli sklon věřit, že jen vše přírodní je zdraví prospěšné... Zkrátka, tak velela společenská atmosféra. Ale již starověcí lékaři věděli, že bez invazivních zákroků to zkrátka někdy nejde. Takže tradiční čínská medicína? Proč ne. Ovšem nic se nemá přehánět.

LENKA STRÁNSKÁ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2698784
DnesDnes112
VčeraVčera704
Tento týdenTento týden2302
Tento měsícTento měsíc13618

Partnerské weby

apartman banner