Nadměrné pocení, kdy mají lidé neustále mokrý obličej, mokrá záda či podpaží - to vše dokáže pořádně zkomplikovat život. Trpí jím jedno procento dospělé populace, přičemž některých lidí zbaví tohoto nepříjemného handicapu až chirurgický

zákrok. Zatímco v zahraničí už lékaři svým pacientům v tomto směru nějakou dobu běžně pomáhají, v České republice se tím zabývá jen několik málo zdravotnických zařízení.

   Nadměrné pocení, nebo-li hyperhydróza, která zasahuje zejména podpaží, ruce, vlasaté části hlavy a tváře, je velmi ovlivněna činností autonomního nervového systému - tedy signály z tzv. sympatického nervového provazce, který je uložen v hrudníku po obou stranách páteře. Jeho vlákna pak ovlivňují činnost potních žláz v uvedených lokalitách. Chirurgický zákrok spočívá v tom, že se přeruší, popřípadě vypne určitá část nervového provazce a spojujících nervových vláken. Tento výkon se provádí miniinvazivně a torakoskopicky, kdy se nevyžaduje proniknutí do hrudníku nějakým velkým chirurgickým řezem, ale pouze malými vpichy. Příslušný nervový provazec je pak zčásti v rozsahu přibližně 5 cm vypnut.

Nadměrné pocení představuje velký společenský problém, třebaže daného člověka nijak zásadně neohrožuje na zdraví ani životě. Možná právě z těchto důvodů se k těmto problémům dříve přistupovalo poněkud vágně a rozšíření operačních výkonů nebylo takové, jak by si pacienti přáli. Další záležitostí pak je, že se rozvíjí především miniinvazivní technika ve všech lékařských oborech - tedy i v chirurgii. Skutečností totiž zůstává, že pacienty nadměrné pocení obtěžuje nepříjemně fyzicky, kdy se musí neustále oplachovat, chladit a převlékat, ale hlavně je to limituje v sociálním kontaktu. Chirurgický zákrok ovšem lékaři doporučují většinou u relativně mladých a zdravých pacientů. Zákrok se nedoporučuje u pacientů, kteří trpí nějakým vážným onemocněním.

   Někteří odborníci sice namítají, že pokud dojde k umělému přerušení pocení, tak se tělo začne chovat jinak a může zase dojít k jiným zdravotním problémům. V případě chirurgického zásahu však nedochází ke zrušení pocení na celém těle, metoda dokáže ovlivnit pocení v podpaží, na horních končetinách, ve vlasaté části hlavy, na tváři a částečně rovněž na nohou. Nicméně tím není nijak ovlivněno pocení na trupu i dalších částech těla.    

(vel)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2733661
DnesDnes116
VčeraVčera560
Tento týdenTento týden1811
Tento měsícTento měsíc2269

Partnerské weby

apartman banner