Alzheimerova choroba patří mezi závažné onemocnění mozku. Prognózy výskytu této choroby nejsou nijak radostné. Předpokládá se, že každých příštích dvacet let se celosvětově počet postižených zdvojnásobí. V současnosti podle zahraničních zdrojů žije ve světě

šestatřicet milionů lidí s demencí.

Problematikou Alzheimerovy choroby se ve svém reprezentativním internetovém šetření zabývala společnost GfK. Čtyřiapadesát procent Čechů si Alzheimerovu chorobu nejčastěji spojuje se ztrátou či s výpadky paměti, čtrnáct procent s demencí, deset procent s bezmocí, obavami a koncem kvalitního života. Pokud měli lidé hodnotit závažnost vybraných onemocnění na škále od jedné do pěti, kde jednička znamenala závažné onemocnění a pětka, že nejde o závažné onemocnění, pak je vnímaná závažnost Alzheimerovy choroby se známkou 1,32 na stejné úrovni jako Parkinsonova nemoc. Jako závažnější onemocnění z vybraných diagnóz byla vnímána pouze rakovina tlustého střeva (známka 1,20) a také infarkt myokardu (známka 1,29). Za méně závažná onemocnění je naopak považována klíšťová encefalitida či cukrovka.

O Alzheimerově chorobě mají lidé nejčastěji informace z internetu, a to především příslušníci nejmladší generace do devětadvaceti let. Pro padesát procent lidí, především nad šedesát let, je nejčastějším informačním zdrojem televize, pro dvacet procent oslovených denní tisk. Pouze devět procent dotázaných uvedlo, že zná nějakou organizaci, která pomáhá pacientům s Alzheimerovou chorobou a jejich rodinným příslušníkům. Větší přehled mají v tomto ohledu lidé nad šedesát let věku, vysokoškoláci a také obyvatelé hlavního města Prahy.

(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2733641
DnesDnes96
VčeraVčera560
Tento týdenTento týden1791
Tento měsícTento měsíc2249

Partnerské weby

apartman banner