Problémy s ledvinami se mohou objevit prakticky v jakémkoli věku. Když se tahle „čistička“ v těle pokazí, je zle. Ledviny jsou po srdci spolu s játry největšími pracanty organismu, vždyť jimi protéká každou minutu litr krve a za den vyrobí až jeden a

půl litru moči. Tento dokonalý párový orgán je úžasnou „čističkou“ organismu, udržuje v něm stálé chemické prostředí, hospodaří s vodou a sodíkem, a to nepřetržitě. Pokud ledviny onemocní, v těle se hromadí jedy, zvyšuje se krevní tlak, narůstá riziko srdečně-cévních chorob, hrozí anémie. Varovným signálem, že s nimi není něco v pořádku, je nejčastěji únava, noční svalové křeče, nespavost, nechutenství, problémy se soustředěním, v moči se může objevit krev. Nejběžnějším problémem bývá lehký zánět ledvin z prostydnutí. Je bolestivý a velmi nepříjemný, pokud však dodržujeme základní pravidla, můžeme se mu vyhnout. Pro zdraví ledvin je důležité správné oblečení. Prodyšné, které dostatečně kryje záda, rozhodně ne krátká trička a bokové kalhoty. Jsme-li zpocení, převlékáme se do suchého a také dbáme na to, abychom nechodili v mokrých botách. I zdánlivě banální bolesti bederní páteře třicátníků a čtyřicátníků nemusí být všechny způsobeny jen páteří, mnohdy právě ledviny dávají o sobě vědět, že je něco špatně.

V kondici je může udržet pestrá strava s omezením živočišných tuků a soli, dostatek zeleniny a ovoce. Důležitý je pitný režim, příjem dostatečného množství vhodných tekutin, riziko ledvinových kamenů se tak sníží až o třicet procent. Každou infekci, virózu je třeba vyležet, využívat eventuálně všechna předepsaná antibiotika a léky. Pokud se problémy s ledvinami vyskytují v rodině, na místě je preventivní prohlídka. Na jejich sníženou funkci upozorní krevní testy, v případě potřeby určí příčinu problémů další vyšetření a zobrazovací techniky, jako jsou ultrazvuk, magnetická rezonance nebo počítačová tomografie. Existují ovšem i nemoci ledvin vrozené, které nelze ovlivnit. Je třeba je přijmout a naučit se s nimi žít, přísnou dietou, pravidelnou dialýzou. (mav)

DODATEK

Určitým poškozením ledvin trpí podle statistik každý desátý člověk. Alarmující je, že devadesát procent z nich o tom ani neví.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2733657
DnesDnes112
VčeraVčera560
Tento týdenTento týden1807
Tento měsícTento měsíc2265

Partnerské weby

apartman banner