Pokud je vám méně než 26 let, nechte se proti němu raději očkovat. Vyplatí se to! Možná vás překvapí, že očkování proti HPV existuje i pro muže. HPV virus komplikuje život stále většímu počtu žen i mužů. Pod touto zkratkou se totiž ukrývá

zákeřný papillomavirus, který má až sto různých podob. Nebezpečných je však asi 30 až 40 druhů kvůli oblasti, kterou postihují, známých i jako genitální. Tyto viry způsobují změny v buňkách výstelky děložního čípku a pokud se včas neléčí, mohou se změnit na rakovinné buňky. Mezi těmito stadii však může být i deset let, proto je těžké určit původce i propuknutí onemocnění. Ostatní typy způsobují genitální bradavice a jiné nepříjemné změny děložního čípku. K přenosu viru dochází při jakékoli sexuální aktivitě, ohroženými jsou tedy všichni sexuálně aktivní jedinci bez rozdílu pohlaví. Charakter viru je vysoce infekční, a tak se přenáší velmi rychle, aniž by o tom jedinci věděli. Většina žen se o nákaze touto nemocí dozví prostřednictvím PAP testu, tedy Papanicolaouova vyšetření, které pomáhá zjišťovat přítomnost abnormálních buněk ve výstelce děložního čípku. Pokud je virus diagnostikován včas, dá se ještě úspěšně léčit. Dlouhodobou ochranu zajišťuje očkování, které je však nejúčinnější u dívek od 9 let, nejlépe před prvním sexuálním stykem, ale možnost očkování přetrvává až do 26tého roku života ženy, kdy je tzv. imunitní odpověď nejlepší. Dá se předpokládat, že se tato hranice ještě posune. Do té doby nezbývá, než se chránit. To znamená nevést promiskuitní život a pravidelně navštěvovat gynekologa. Rakovina děložního čípku je druhé nejčastější maligní onemocnění u žen a také třetí nejčastější příčina úmrtí. Navíc, zákeřnost onemocnění HPV spočívá i v tom, že v rozsáhlém stadiu se dá léčit, ale ne vyléčit. K odstraňování bradavic se nejčastěji používá zmrazování, laserová chirurgie nebo injekční zásahy. Jako u většiny pohlavních nemocí, i zde se musí léčit oba partneři současně. Doporučuje se používání kondomů a pravidelné cytologické stěry z děložního čípku, ale bradavice se často vracejí.

Pravidla prevence proti onemocnění HPV virem:

1. Ideální prevencí je nechat se očkovat před prvním sexuálním stykem.

2. Očkování ale má smysl i později, do 26. roku.

3. Používejte při sexu raději vždy kondom.

4. Neveďte promiskuitní život, časté střídání partnerů představuje riziko.

5. Pravidelně navštěvujte svého gynekologa.

6. Pokud se vám zhoršuje imunita, okamžitě se snažte přejít na zdravý životní styl, vyhýbejte se stresu, sportujte na čerstvém vzduchu. Jestliže je imunitní systém v pořádku, většina onemocnění, včetně těch genitálních, se vám vyhne.

7. Preventivně užívejte výživové doplňky na podporu imunity. Vyzkoušejte například ty, které obsahují beta glucan z čerstvé hlívy ústřičné.

(tz)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2733655
DnesDnes110
VčeraVčera560
Tento týdenTento týden1805
Tento měsícTento měsíc2263

Partnerské weby

apartman banner