Ve středověku se prý objevovala podivná nemoc, který byl později nazvána tancem svatého Víta. Byla to davová hysterie nebo měla nějaké hlubší příčiny?“ Olga M. z Jablonce nad Nisou.

Psal se rok 1518 a město Štrasburk zachvátil

podivný jev. Lidé tančili na ulicích, ale nejednalo se o masopustní veselí. Spíše to připomínalo jakýsi bizarní rej. Každý z „tanečníků“ vypadal jako uhranutý. Jako by byl schvácen podivnou posedlostí, neutuchajícími křečemi. Co stálo za tímto podivným jevem, který během měsíce zachvátil více než čtyři stovky obyvatel města?

Lidé padali vysílením, aby se po chvíli opět zvedli a v tanečním běsnění pokračovali. Někteří ovšem umírali vyčerpáním a na srdeční selhání.

Možná odtud pramení název záhadné nemoci, které se říká tanec svatého Víta. Prý tento „taneční mor“ přivolal na město právě tento světec. Šlo o hromadnou otravou nějakou halucinogenní látkou? Byla to davová hysterie?

Každopádně moderní lékařská věda má pro tento jev vysvětlení. Příčinou svatého Víta (chorea minor) je nedoléčená streptokoková infekce, na kterou vyvine organismus autoimunitní reakci. Příznaky jsou, podle zdrojů, velmi pozvolné. Nejprve porucha pozornosti a neklid, později náhlé a bezúčelné záškuby nebo kroutivé pohyby končetin. Pokud jsou postiženy nohy, nemůže pacient chodit.

Ve středověkém Štrasburku se soudilo, že poslední naděje pro nemocného je odvléci ho na místa zasvěcená svatému Vítu. Dnešní lékaři na nemoc, která se dnes vyskytuje již zřídka, předepisují léky, které eliminují svalové záškuby a léčbu doplňují fyzioterapií a psychoterapií. Především je však zapotřebí prevence, tedy pečlivé a úplné léčby streptokokové infekce.

(elk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2609755
DnesDnes439
VčeraVčera689
Tento týdenTento týden4707
Tento měsícTento měsíc17725

Partnerské weby

apartman banner