Jinan dvoulaločný

V dávných časech byly jinanu připisovány téměř zázračné účinky. Dokladem toho je též z něho vyráběný přípravek gingo biloba na posilování paměti a soustředění. Jinan rovněž napomáhá rukám i nohám, neboť zlepšuje

jejich prokrvení. Jeho výrazné účinky pak nacházejí široké uplatnění v kosmetice.

Javor

U nás se léčivých účinků javoru zatím příliš nevyužívalo, ovšem ve světě se z něho připravuje vynikající sirup, který pomáhá při nespavosti a navíc má pozitivní vliv na celkový pohybový aparát.

Ořešák královský

Tento strom s rozložitou korunou neposkytuje pouze plody ořechů, které obsahují tuky, fosfor, vápník, železo i další důležité látky, ale také léčivé listy bez řapíků, květy a zelená oplodí. Listy ořešáku obsahují tříslovinu, silici a hořčinu jugion. Podobná složení má pak nezralé oplodí i květy. Droga působí svíravě a protizánětlivě na sliznici, zastavuje krvácení a snižuje hladinu cukru v krvi. Oplodí slouží rovněž jako prostředek proti hlístům. Listy a oplodí se již dříve zevně používaly k posilujícím koupelím, při revmatismu, dně, nechutenství, zažívacích poruchách a proti pocení nohou. Odvarem se kloktalo při zánětech a krvácení dásní, uvolněných zubech a k odstranění zápachu z úst. Obklady se zase přikládaly na kožní vyrážky, krvácející rány a na prsa ke snížení laktace kojících žen. Kromě koupelí lze ze sušených listů připravit též čaj při chudokrevnosti, nechutenství a na posílení nervů, jako podpůrný prostředek také při cukrovce, poruchách menstruace, zažívání a při vyrážkách.

Vrba bílá

Pro léčivé účely lze z vrby využívat kůru z mladých větví, které obsahují fenolový glykosid salicil, třísloviny a další látky snižující dráždivost ústřední nervové soustavy. Droga působí dezinfekčně a protihorečnatě, zmírňuje bolesti při revmatismu a má protiprůjmové účinky. Čaj z vrbové kůry se doporučuje užívat při nemocech z nachlazení, ke snížení teploty, při neuralgiích a revmatismu, k zastavení krvácení, k posílení nervů a při nespavosti, zejména neurasteniků. Zevně se užívá v prášku nebo v odvaru při špatně se hojících ranách i do koupelí při pocení nohou. Používání vrbové kůry v léčitelství je prastarého původu, neboť bylo známo již za Theofrasta a Dioskorida. Mattioli uvádí odvar z vrbového listí a kůry v napářce jako účinný lék proti dně a Lonicerův herbář doporučuje smíchat práškovou kůru s octem a potírat rány, aby nemokvaly a zaschly.

(vel)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2767837
DnesDnes151
VčeraVčera975
Tento týdenTento týden1126
Tento měsícTento měsíc15520

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab