Brokolice proti stárnutí. Kalifornští vědci objevili, že látky obsažené v brokolici a další brukvovité zelenině mohou být klíčem k obnově imunitního systému, který s rostoucím věkem člověka slábne. Objevená chemická látka by mohla být základem

pro léky zvyšující imunitu.

Špenát pro chytré hlavy. Zelená listová zelenina obsahuje množství kyseliny listové, která zlepšuje logické myšlení a brání kornatění tepen. Pro těhotné ženy a ty, které uvažují o dítěti, je nanejvýš důležité, že kyselina listová je v těhotenství nezbytně nutná. Chrání vyvíjející se plod před deformacemi.

Čerstvý česnek pro srdce. Podle vědců z Connecticutské univerzity má pozitivní účinky na srdce čerstvě rozdrcený česnek. Rozdrcením česneku totiž vzniká sirovodík. Ten v lidském těle funguje jako chemický posel. Uvolňuje cévy, čímž se zvětšuje jejich průtok. Kdežto zpracovaný a vařený česnek už sirovodík neuvolňuje.

Zdravé trávení. Syrová zelenina, jako ředkvičky, paprika, mrkev, kedlubna, je nejen zásobovačem vitaminů, minerálních látek a vlákniny, ale pomáhá zahnat hlad, navíc prospívá zubům. Musí se totiž důkladně rozkousat a tím se prokrví dásně a povzbuzuje i tvorba slin. Ty jsou důležité pro odstranění zbytků stravy a škodlivých kyselin z úst. Proto se snažte každé sousto, nejen zeleniny, důkladně rozkousat. Svému organismu tak usnadňujete i trávení.

Chilli proti bolesti. Podle vědců z Massachusetts General Hospiral a Harvard Medical School by se v červených chilli papričkách mohl skrývat zázračný lék proti bolesti. Obsahují totiž látku zvanou kapsaicin, již lze extrahovat a která tiší bolesti při porodu, při trhání zubů nebo chirurgickém zákroku. Stejně účinná je prý i proti chronické bolesti. Na rozdíl od narkózy a klasických léků tišících bolest však kapsaicin nemá nežádoucí účinky, které vedou k celkové otupělosti a problémům s pohybem. Přípravky obsahující kapsaicin by proto mohli používat i ti, kteří žijí aktivně.           

(dra)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2767835
DnesDnes149
VčeraVčera975
Tento týdenTento týden1124
Tento měsícTento měsíc15518

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab